Reklamsız Sözcü

Tanrıkulu TKİ raporlarını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'na aynı konuda verilen iki ayrı raporu sordu.

android-time 11:08
Tanrıkulu TKİ raporlarını sordu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'na aynı konuda verilen iki ayrı raporu sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde “Sayıştay Rapor Değerlendirme Kurulu tarafından Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun 2011 yılı iş ve işlemleri ile ilgili olarak son şekli verilen rapor dolayısıyla TBMM KİT Komisyonu'na sunulan ve kamuoyuna internet ortamında ilan edilen rapor, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun 2011 yılı iş ve işlemlerini inceleyen ve bazı iş ve işlemlerinin suç unsurları taşıdığı iddiasıyla, 6085 sayılı Kanunun 78'inci maddesine göre ayrı bir süreç olarak suç duyurusu müzekkeresi hazırlayan denetçinin hazırlamış olduğu rutin inceleme raporunun birebir aynısı mıdır?” diye sordu.

Sayıştay Rapor Değerlendirme Kurulu’nun, denetçinin kendisine sunduğu rapordan hangi bölümleri değiştirdiğinin açıklanmasını isteyen Tanrıkulu, ‘Sayıştay Yargılama Dairesi, denetçi tarafından Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nun 2011 yılı iş ve işlemleri ile ilgili olarak hazırlanan suç duyurusu müzekkeresini hangi gerekçe ile reddetmiş ve suç duyurusuna gerek olmadığına karar vermiştir?” dedi. Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle devam etti:
“Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun 2011 yılı iş ve işlemlerini inceleyen ve bazı iş ve işlemlerinin suç unsurları taşıdığı iddiasıyla, 6085 sayılı Kanunun 78'inci maddesine göre ayrı bir süreç olarak denetçinin yazdığı suç duyurusu müzekkeresinde kamuyu zarara uğrattıkları iddiasıyla haklarında suç duyurularında bulunulmasını belirttiği şirketler hangileridir ve kamu görevlileri kimlerdir?
Denetçinin, rutin inceleme raporunda tespit ettiği toplam kamu zararı tutarı ne kadardır?
Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun 2011 yılı iş ve işlemlerini inceleyen ve bazı iş ve işlemlerinin suç unsurları taşıdığı iddiasıyla, 6085 sayılı Kanunun 78'inci maddesine göre ayrı bir süreç olarak suç duyurusu müzekkeresi hazırlayan denetçi, 2012 yılından bu güne dek Sayıştay bünyesinde hangi görev değişikliklerine maruz kalmıştır?
Denetçi hakkında, 2012 yılından bugüne dek Sayıştay Başkanlığı tarafından idari/disiplin soruşturma veya soruşturmaları açılmış mıdır; açılmışsa idari/disiplin soruşturma veya soruşturmalarının gerekçe/gerekçeleri nedir/nelerdir?
Denetçi aleyhinde, hazırladığı suç duyurusu müzekkeresinde haklarında suç duyurularında bulunulmasını belirttiği şirketlerden herhangi biri tarafından herhangi bir dava açılmış mıdır?”(ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:1001.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more