Reklamsız Sözcü

Tarih Kurumu’ndan Ata’ya saygısızlık

Türk Tarih Kurumu'nda Atatürk’ün vasiyetinden sağlanan gelirle Osmanlı Padişahları Vahdettin ve Abdülaziz için 566 bin TL harcandı.

11:40 -
Tarih Kurumu’ndan Ata’ya saygısızlık

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, Türk Tarih Kurumu'nun Osmanlı Padişahları için düzenlediği etkinliklere yapılan harcamaları gündeme taşırken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vahdettin ve Abdülaziz 566 bin TL harcandığını bildirdi.

CHP'li Acar'ın önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk Tarih Kurumu'nun çalışmaları kapsamına belgesel çekimlerinin de alındığını, bukapsamda “Vahdettin Ayrılış” isimli kısa belgesel yaptırıldığını kaydetti. Arınç, “Üst  düzey oyuncu kadrosu ve teknolojik altyapı kullanılarak hazırlanan ‘Vahdettin Ayrılış' isimli kısa belgele KDV dahil 295.000 TL ödenmiştir” dedi.

“Sultan Abdülaziz ve Dönemi Sempozyumu” yurtiçi ve yurtdışından katılan 55 bilim adamı katıldığını kaydeden Arınç, bilim adamlarının ulaşım, konaklama ve sempozyumun salon giderleri için toplam 271 bin 275 TL harcandığını kaydetti.

Bu yıl içerisinde “Sultan 2. Abdülhamid ve Dönemi”, “Son Halfie: Abdülmecid Efendi” ve “Sultan Vahdettin ve Dönemi” başlıklı sempozyumların düzenleneceğini kaydeden Arınç, “Sempozyumlara kimlerin katılacağı ve katılımcı sayısının ne kadar olacağı sempozyum tarihinden bir ay önce kesinleşecektir. Bu 3 sempozyum için ne kadar harcama yapılacağı önceden tahmin edilememektedir” dedi.

Arınç, Atatürk'ün yazdığı “NUTUK” isimli eserinin düzenli olarak yayınlandığını belirterek, “Şu ana kadar 4 ciltten oluşan 91.000 NUTUK basılmış, bunlardan 88.868'i satılmıştır” diye konuştu.

-NUTUK'TAKİ VAHDETTİN-
Yanıtı değerlendiren Acar, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun, Atatürk'ün vasiyetinden sağlanan gelirle çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çekti. Acar, “Atatürk'ün vasiyetinden sağlanan gelirle, Atatürk yerine Osmanlı Dönemi için harcama yapılması manidardır. Türk Tarih Kurumu Başkanı'nın Vahdettin ile ilgili bir eseri var. Bu nedenle olsa gerek, Türk Tarih Kurumu da Vahdettin ile ilgili bir belgesel ve bir sempozyum yapıyor. Ben merak ediyorum, Vahdettin konuşulurken, Atatürk'ün NUTUK'ta Vahdettin ile ilgili yazdığı görüşler de dikkate alınacak mı?

Yoksa, Kurum Başkanı'nın Vahdettin ile ilgili olumlu düşünceleri mi tartışılacak? Atatürk, İnönü ve Cumhuriyet ile ilgili ağır hakaretlerin yapıldığı bir dönemde sessiz kalan, suskun kalan Türk Tarih Kurumu'nun Vahdettin için bir belgesel film ve sempozyum yapıyor olması manidardır. Atatürk'ün vasiyetinden sağlanan gelirle, Atatürk saygısızlık yapmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:42 17.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more