Tartışılan isim Enver Aysever Sözcü’ye konuştu

Enver Aysever "O kameralar bizim babamızın malı değil"

Tartışılan isim Enver Aysever Sözcü’ye konuştu

Tartışılan isim Enver Aysever Sözcü’ye konuştu

CNN TÜrk’te yayınlanan Enver Aysever‘in sunduğu Aykırı Sorular programı geçen hafta yayından kaldırıldı. Programın daha önce de hafta içi yayınlanan bölümleri kaldırılmış sevilen program cumartesi gecesine ‘sıkıştırılmıştı’.  Türkiye’de ‘özel’ bir izleyici kitlesi olan programın yayından kaldırılması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Aysever; Ahmet Hakan ile yaşadığı ‘polemik’ten, Türkiye’deki ‘basın özgürlüğü’ tartışmalarına kadar birçok konuyu SÖZCÜ TV’ye değerlendirdi. İşte Edda Sönmez’in Aysever ile yaptığı söyleşinin bir bölümü;

-Geçmiş olsun diyelim…

-Teşekkür ederim geçen hafta elimden bir ameliyat olmuştum. Bir 10 gün kadar elimi kullanamadım. Aykırı Kumpanya’da davul çaldığım için elimi kullanmam lazım çünkü ben davul çalmayı becerebiliyorum malum para çalmak ayrı bir yetenek. O yüzden elimin bir an önce düzelmesi lazım...

-O zaman ben şöyle devam etmek istiyorum… Size uygulandığı iddia edilen sansür konusuna gelirsek…

-Ben hayatımda hiç kendimi sansür altında hissetmedim. Çünkü ben yazarların elindeki kalemin çok değerli olduğunu düşünürüm. Kendimi bir soy köküne ait  hissederim. Türkiye’de soy sop çok tartışılıyor malum. Alevimisin, Sünnimisin, Kürtmüsün?.. Elbette ki kimliklerinde öyle ama bir de fikir soruyorlar. Şöyle düşünüyorum. Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Orhan Kemal, Rıfat Ilgaz, Aziz Nesin gibi edebiyatımızın büyük ustaları çok daha zor koşullarda yazı yazdıkları göre ben şanslıyım benim arkamda Doğan Kitabın kadrosu var. Kitabım çıktı okurlarım var dolayısıyla insanlar seviyor arka arkaya baskı yaptık. Dolayısıyla kendimi iyi hissettiğim bir günde bir aradayız. Medya ile ilgili ima ettiğini biliyorum. Onla ilgilide şunu söyleyim. Medya suya yazı yazmaktır.  Oysa ki biz zamana yazmakla yükümlüyüz. Yazarlığı ben çok önemserim. Medyada yaptıklarımızda değerlidir ama kitaplarımız olmasa unuturlar bizi.

-Ahmet Hakan ile yaşadığınız polemik yüzünden programınız yayından kaldırılmış olabilir mi?

Hayatımda hiç kimse ile polemik yaşamadım…

ES: Twitter üzerinden yaşadığınız polemikten bahsediyorum…

-Twitter ne güzel bir mecra hep beraber konuşuyoruz işte. İfade özgürlüğü aracı konuşmakta iyidir. Şu an toplum kötüdür, konuşan toplum iyidir.

ES: Hiç aklınıza gelir miydi başınıza böyle bir şey geleceği?

Yani ben o konu ile ilgili tek bir cümle kurayım.  Herhalde o da hepimizin işini görür. Şu anda konuştuğumuz kamera bizim babamızın malı değil. Hiç bir kamera da bizim babamızın malı değil. Hiç bir köşede bizim babamızın malı değil. Zaten ben babaların malı olmasından yana da  değilim. Sosyalist olduğum için…  O yüzden bunlara çok takılmamak lazım.

“BU KİTAP O KIZ OKUSUN DİYE YAZILDI”

Enver Aysever’in yeni eseri “Bu kitap o kız okusun diye yazıldı”nın da geniş bir şekilde ele alındığı söyleşinin tamamını haftasonu Sözcü Pazar ekinde okuyabilirsiniz.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...