Reklamsız Sözcü

TBMM’de sürpriz Anayasa toplantısı

Milletvekillerinin yargılanmasının Meclis iznine bağlanması için Anayasa değişikliği konusunda AKP, CHP ve BDP yeniden bir araya geldi.

android-time 16:14
TBMM’de sürpriz Anayasa toplantısı
Milletvekillerinin yargılanmasının Meclis iznine bağlanması için Anayasa değişikliği konusunda AKP, CHP ve BDP yeniden bir araya geldi.

Milletvekillerinin yargılanmasının Meclis iznine bağlanması için Anayasa değişikliği konusunda AKP, CHP ve BDP yeniden bir araya geldi. Değişiklikle, milletvekillerinin gözaltına alınması, tutuklanması ve yargılanması 367 milletvekilinin oyuna bağlanıyor. Anayasa Değişikliği MHP’li Engin Alan ile Sebahat Tuncel’i yakından ilgilendiriyor.

Tutuklu milletvekilleri için oluşturulan komisyon, anayasa değişikliği konusunda yeniden bir araya geldi. Bu toplantı kulislerde sürpriz şeklinde değerlendirilirken, ilk toplantıda anayasa değişikliği konusunda üç partide de ortak bir metinde anlaşmıştı. MHP ise “vekil komisyonu”na üye vermemişti. Milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili Anayasa değişikliğini görüşmek üzere iktidar ve muhalefet partililer yeniden bir araya geldi. Toplantıya AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ile BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan katıldı. Sözkonusu anayasa değişikliği, milletvekillerinin gözaltına alınması, tutuklanması ve yargılanmasını 367 milletvekilinin oyuna bağlıyor. Anayasa değişikliği, cezaevinde bulunan ve Meclis’te kararın okunmasıyla vekilliği düşecek olan MHP’li Engin Alan’ın yanı sıra Sebahat Tuncel’i de yakından ilgilendiriyor.

-UZLAŞILAN METİN LİDERLERE GÖNDERİLDİ-

Üç partinin ilk toplantıda üzerinde anlaştığı metin, bugün genel başkanlara sunulacak. Genel Başkanların onay vermesi halinde de Anayasa değişikliği için partiler yeniden bir araya gelecek.
Üç partinin üzerinde anlaştığı metin şöyle:

Anayasa’nın “yasama dokunulmazlığı”nı düzenleyen 83. maddesinin yeniden yazılması ve “milletvekilliğin düşmesi”ni düzenleyen 84. maddesinde ise kısmi değişiklik yapılması amaçlanıyor. Yapılacak değişiklikle; Anayasanın 14. maddesine yapılacak atıf kaldırılacak. Sadece suçüstü halini korunacak. Bir suç işleyen milletvekilinin tutulması, sorgulanması, tutuklanması ve yargılanmasının Meclis’te ancak gizli oy ve nitelikli çoğunlukla mümkün olabilecek. Anayasa değişikliği gerçekleşirse; milletvekillinin yakalanması, gözaltına alınması, sorgulanması, tutuklanmasını, Meclis’in üçte iki oyuyla vereceği izne bağlanacak. Bu izin kararının parçalı, her konu başlığı için ayrı ayrı verilebilecek. Anayasa’nın 83. maddesinin aşağı yukarı tümü değiştirildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more