Reklamsız Sözcü

THY engelli yolcuyu uçurmadı

THY'nin İstanbul-Medine seferi öncesi yaklaşık 1 saatlik rötar yaşandı. Rötarın sebebi ise engelli bir gencin uçuşuna izin verilmemesi oldu

17:00 -
THY engelli yolcuyu uçurmadı

İsviçre’de yaşayan bir Türk ailesi, 18 yaşındaki engelli çocukları Yasin Yılmaz’ın en büyük isteklerinden biri olan Umre için İstanbul aktarmalı olarak Medine’ye gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na geldi. Ancak engelli gencin uçuşuna izin verilmemesi nedeniyle Yılmaz Ailesi uçaktan indirildi. Tarifeli olarak 22:20’de İstanbul’dan Medine’ye hareket etmesi gereken THY’ye ait TK98 sefer sayılı uçak, yaklaşık 1 saatlik geçikmeyle havalanabildi. Engelli gencin annesi Ayşe Yılmaz, yaşadıkları olayı AirportHaber’e anlattı…

İsviçre’den direk olarak Medine’ye sefer düzenlenmediği için Türk Hava Yolları’yla (THY) aktarmalı olarak Umre’ye gitmek üzere İstanbul’a geldiklerini söyleyen Ayşe Yılmaz, “Doktorların 3 yıl yaşayabileceğini söylediği oğlumun en büyük isteklerinden birini gerçekleştirmek için İstanbu aktarmalı olarak Medine’ye gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na geldik. Türk Hava Yolları’yla yapacağımız uçuş için check-in işlemleri sırasında oğlumun uçuş sırasında kullanması gereken uçuş güvenliğini tehlikeye atmadığına dair de belgelerin olduğu özel bir oksijen makinası ile uçağa binmemiz gerektiğini belirttim. Görevliler bana herhangi bir sorun olmayacağını söyleyince biz de uçağa geçtik. Ancak uçak içerisine geçtiğimizde bizim bu aletle uçamayacağımızı söylediler. İlk kez böyle birşeyle karşılaştık. Daha öncede bir çok havayolu şirketiyle uçuş yaptık ama böyle bir talihsizlik başımıza gelmedi. Yaklaşık 40-45 dakika uçak içerisinde bu konuyu tartıştığımız için hem biz hem de diğer yolcular mağdur oldu.” dedi.

Oğlunun vücudunda 30 tane platin olduğunu ve bu nedenle x-ray cihazlarından geçerken sorun yaşamamak için de gerekli sağlık raporlarının bulunduğunu ifade eden anne Yılmaz, “Bizim en fazla 3 yıl yaşar denilen çocuğumuz bugün 18 yaşına geldi. Bu süre zarfında büyük tecrübeler edindik. Türk Hava Yolları tarafından yapılan muameleyi hazmedemedim. Bizim yaşadığımız mağduriyeti başka ailelerin yaşamasını istemiyorum. Umarım bugün uçuşumuzu gerçekletirebiliriz.” şeklinde konuştu.

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; Türk Hava Yolları’nın Yılmaz Ailesi’ni dün akşam bir otele yerleştirdiği ve bugün gerekli işlemlerin yapılmasından sonra İstanbul-Medine uçuşunu yapabilecekleri öğrenildi. Dünyada 50 kişide görülen ve İsviçre’de yalnızca Yasin Yılmaz isimli Türk çocuğunda tespit edilen hastalık, kemiklerin gelişimini önlediği gibi yakaladığı kişiyi tekerlekli sandalyeye mahkum ediyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:05 14.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more