Sözcü Plus Giriş

Geçtiğimiz hafta İstanbul Mecidiyeköy’de asansör faciası sonucu 10 işçininin ölmesinin ardından bugün de Kırşehir, Zonguldak, Konya ve İstanbul’un Beylikdüzü ve Kartal semtlerinde inşaatlarda çalışan 5 işçi öldü.

EMNİYET KEMERİ YOKTU

Beylikdüzü'nde yapımı devam eden bir inşaatta kalıp ustası olarak çalışan 23 yaşındaki Metin Boğmalık, 15 kattaki vince inşaat malzemelerini yüklemek isterken dengesini kaybederek düştü. Metin Boğmalık'ın en pahalısı 250 TL olan emniyet kemeri olsaydı, dengesini kaybetse bile inşaatın üst katından düşmeyecekti.

Metin Boğmalık ağabeyi Veysel Boğmalık'la birlikte Konak İnşaat'ın sahibi olduğu şantiyede çalışıyordu. İki kardeş saat 12.00 sıralarında inşaatın üst katlarına demir taşımaya başladı. Metin Boğmalık 15. kattaki demirleri vince yüklüyor, ağabeyi de üst kattan demirleri vinçle çekiyordu. Metin Boğmalık saat tam 12.15'te vince yüklediği demirleri düzeltmeye çalışırken dengesini kaybederek aşağı düştü. Metin Boğmalık sağlık ekipleri geldiğinde hayatını kaybetmişti. Ambulanstaki doktor baygınlık geçiren ağabey Veysel Boğmalık'a müdahale etti. Metin Boğmalık'ın cenazesi 3 saat süren olay yeri inceleme çalışmasının ardından Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

YERDE 3 SAAT BEKLEDİ

Kazanın ardından genç işçinin ailesi şantiye alanına geldi. İnşaata çalışan diğer işçiler ise yaklaşık 3 saat yerde kalan Metin Boğmalık'ın cenazesini izledi. Hayatını kaybeden genç işçinin akrabası Eyüp Karaman “Metin ağabeyi ile aynı inşaatta çalışıyordu. Ağabeyi yukarıdan vince talimat veriyor. Bu sırada kardeşi de aşağıda demirleri vince bağlıyor. Bu sırada Metin dengesini kaybederek yere düşmüş” dedi. İnşaatta çalışan diğer işçiler ise “Metin'in koruma kemeri olsaydı aşağıya düşmezdi. Biz de aynı şartlarda çalışıyoruz. Her an ölümle burun burunayız” dedi.

8. KATTAN  DÜŞTÜ

İstanbul’da ikinci işçi ölümü ise Kartal Cevizli Mahallesi Onat Sokak'ta öğle saatlerinde meydana geldi. 8 katlı inşaatın en üst katından vinç yardımıyla aşağıdaki kamyona kalas indiren 49 yaşındaki Ahmet Çakmak, bir anda dengesini kaybetti. Dengesini kaybeden işçi en üst kattan aşağıda kalasların yüklendiği kamyonun içine düştü. Olay yerine hemen sağlık ekipleri çağrıldı. Yapılan kontrollerde Ahmet Çakmak'ın hayatını kaybettiği tespit edildi. Polis ekipleri olay yerinde inceleme yaparken, vatandaşlar gerekli önlemlerin alınmadığını ileri sürerek olaya tepki gösterdi. Bir mahalle sakini, “Vinçle kalasları indirirken dengesini kaybettiği aşağı düştü. Binada hiç bir önlem yok, emniyet kemeri olacak, baret olacak” dedi.

İş kazasının olduğu inşaatın hemen girişinde, üzerinde iş güvenliğiyle ilgili uyarı levhası olması da dikkat çekti. Yapılan incelemelerin ardından hayatını kaybeden Ahmet Çakmak'ın cenazesi hastane morguna kaldırılırken, polis olayla ilgili soruşturma başlattı. Ramazan

TOKİ İNŞAATINDA ÖLÜM

Kırşehir merkezde TOKİ inşaatında çalışırken elektrik akımına kapılan ve ambulans helikopter ile Kırşehir'den Kayseri'ye gönderilen 19 yaşındaki Serkan Aydın, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Kırşehir il merkezinde bulunan Bağbaşı TOKİ inşaatında mermer işçisi olarak çalışan Serkan Aydın, elektrik kaçağı olduğu iddia edilen yük asansörüne binmesi ile akıma kapıldı. Olay yerinde ağır yaralanan 19 yaşındaki genç, çağrılan ambulansla ilk olarak Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülürken, burada da yoğun bakıma alındı. Durumu ağırlaşan Serkan Aydın, Sağlık Bakanlığına ait ambulans helikopter ile Kayseri’ye gönderildi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ilk müdahalenin ardından Kayseri’de özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesine kaldırılan Serkan Aydın, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Yapılan otopsinin ardından yakınlarına teslim edilen Serkan Aydın, memleketi Diyarbakır’a gönderildi. CİHAN-DHA

 

Yayınlanma Tarihi:19:38,