Reklamsız Sözcü

‘TOKİ’ye ne kadar arazi verildi?’

CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, TOKİ’ye devredilen ve satılan arazileri TBMM gündemine taşıdı

13:40 -
‘TOKİ’ye ne kadar arazi verildi?’

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

CHP'li Acar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, AKP iktidarı tarafından bütün Türkiye'nin, bir rant alanı olarak değerlendirildiğini kaydetti. Acar, “Kentsel dönüşüm adı altında kent içinde bulunan resmi dairelerin, okulların, askeriyeye ait arsa ve arazilerin boşaltılması suretiyle imar durumları değiştirilerek, yandaş kişi ve kurumları kayırma aracı olarak kullanılmaktadır” dedi.

Türkiye genelinde kent merkezlerinde bulunan resmi kurumlara ait kaç arazinin boşaltılarak imar değişikliği yapıldığı konusunda bilgi isteyen Acar, “Her ilde bu şekilde boşaltılmış olan arazilerin ayrı ayrı yüzölçümleri nedir? Bu araziler boşaltıldıktan sonra hangi kurumlara veya özel tüzel kişilere, vakıflara veya resmi kurumlara devredilmiştir? Bu şekilde TOKİ'ye devredilmiş kaç arazi vardır? Bunların yüzölçümleri her il için ayrı ayrı ne kadardır?” sorularına yanıt istedi.

TOKİ'nin devir aldığı arazileri nasıl değerlendirdiği konusunu da gündeme getiren Acar, “ TOKİ, imar durumlarında hangi değişiklikleri yapmıştır? Bu arazilerin daha önceki imar durumları ve yapılaşma durumlarıyla sonraki yapılaşma durumları ne olmuştur? Bu arazilerin TOKİ'ye devredilenleri hangi amaçlarla kullanılmaktadır? TOKİ son 10 yılda bu arazilerin ne kadarını satmış, bu satışlardan ne gelir elde edilmiştir? TOKİ'nin bu arazilerde yapılan yapılardan dolayı geliri ne kadardır?” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more