Reklamsız Sözcü

Türk iş adamlarının gözü 13 milyon liralık teknede

3 milyon sterlin ile fuarın en pahalı teknesi Princess, 55 ton ağırlığında.

android-time 02:34
Türk iş adamlarının gözü 13 milyon liralık teknede
3 milyon sterlin ile fuarın en pahalı teknesi Princess, 55 ton ağırlığında.

Avrasya Boat Show'un 13 milyon liralık değeri ile en pahalı teknesi olan İngiliz üretimi Princess'le Türk iş adamları yakından ilgileniyor

CNR EXPO Yeşilköy'de bu yıl 7'ncisi düzenlenen CNR Avrasya Boat Show'da 400'ün üzerinde yat, tekne ve yelkenli görücüye çıktı. Şimdiye kadar Türkiye'de düzenlenen tüm fuarların da en büyük teknesi olan İngiliz üretimi Princess 82, aynı zamanda en pahalı olma özelliğini de elinde bulunduruyor. 3.6 milyon sterline (13 milyon 140 bin lira) satılan tekneye Arap iş adamları değil ilk kez Türkler ilgi gösterdi.


55 ton ağırlığında ve 11 metre yüksekliğinde. 1'i personele ayrılan toplam 5 kabini olan megayat, her biri 1624 beygir gücünde ki 2 Mercedes motoruna sahip.
Vücuda göre hareket
Bu yıl 7'ncisi düzenlenen fuarda daha önceki yıllarda Arap ve Avrupalı iş adamlarının lüks yatlarla ilgilendiğini ifade eden fuarın en pahalı yatı Princess'in Satış Sonrası Destek Sorumlusu Recep Akaslan, Türkler'in ultra lüks yatlarla bu yıl daha fazla ilgilendiğini ifade etti. Akaslan, Türk iş adamlarının ağır bürokrasi ve yüzde 20'leri bulan fiyat farkı nedeniyle yatlarını ABD bayraklı olarak almayı tercih ettiklerini de sözlerine ekledi.
Geçtiğimiz yıl düzenlenen fuarda en pahalı tekne olan Numarine 78 Fly ise bu yıl birinciliği İngilizlere kaptırdı. Tuzla'da üretilen tekne 24 metre uzunluğunda. 6 metre genişliğinde ki Numarine 78 Fly, 11 metre yüksekliğinde. Barı, jakuzisi, iki vip kamerası, 2 vip yatak odası ile evdeki konforun iki katı konfor sağlıyor. Vücut hareketlerini algılayabilen yatta, bir yunus gibi hareket etmek mümkün. 41 ton ağırlığındaki süper yat, 1200 beygir gücünde 2 motora sahip. Concept marine tarafından satılan Türk malı teknenin fiyatı 2 milyon 800 bin euro (8 milyon 120 bin lira).

2 bin liraya da tekneler var

Fua­rın en ucuz tek­ne­si 2 bin li­ra de­ğe­rin­de. Yat stan­dart­la­rın­da olan Saf­ter mar­ka tek­ne ise 8 bin 500 li­ra­ya sa­hi­bi­ni bek­li­yor. 4 ki­şi­lik yol­cu ka­pa­si­te­si ve 15 bey­gir­lik mo­to­ru ile dik­kat çe­ken yer­li üre­tim Saf­te­r'­in bo­yu ise 4.5 met­re. 4 ki­şi­nin ra­hat­ça ye­mek yi­ye­bi­le­ce­ği ma­sa­sı da bu­lu­nan Saf­te­r'­in ya­tak oda­sı, ja­ku­zi­si, ka­ma­ra­sı, ba­rı bu­lun­mu­yor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 02:3616.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more