Sözcü Plus Giriş

‘Türkiye özgürce sandığa gitmeli’

Tanrıkulu: “Türkiye’nin daha fazla kutuplaşmaya değil, özgürce sandığa gidebildiği bir ortama ihtiyacı var” dedi.

10:28 -
‘Türkiye özgürce sandığa gitmeli’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yerel seçimler öncesinde siyaset kurumunda yaşanan gerilimin topluma negatif yansımalarının daha da arttığını ifade ederek, “Türkiye'nin daha fazla kutuplaşmaya değil, demokratik ilkeler etrafında yürütülecek seçim kampanyasıyla halkın özgürce sandığa gidebildiği bir ortama ihtiyacı var” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yerel seçimler öncesinde siyaset kurumunda yaşanan gerilimin topluma negatif yansımalarının daha da arttığını ifade etti. Tanrıkulu, yazılı açıklamasında şiddet yanlısı, ırkçı eğilimlerin ortaya çıktığını belirterek, İzmir'in Urla İlçesi'nde HDP seçim ofisine yönelik saldırı ile İstanbul'da Hocalı Katliamı yürüyüşünde açılan pankartı kınadı. Tanrıkulu açıklamasında şunları kaydetti:
“İzmir'in Urla İlçesi'nde gerçekleşen saldırı tek kelimeyle faşizandır ve hiçbir biçimde kabul edilemez. Hiç kimse, aynı görüşü paylaşmadığı bir başka siyasi partinin faaliyetlerini zorla, şiddetle, baskıyla, linç girişimleriyle engelleme hakkına sahip değildir, olamaz. Benzer bir biçimde İstanbul'da, Hrant Dink'e hakaret eden ve onun katilini öven pankartı Agos Gazetesi'nin önünde taşıyan gruba da müsamaha edilemez. Milyonlarca insanın kalbinde derin bir sızı yaratmış olan Hrant Dink cinayetini alkışlayan, katili öven bir grubun yürüyüş yapmasına izin verilmesi de ayrı bir problemdir. Barış, demokrasi, özgürlük, temel insan hakları talep edenlerin en küçük etkinliğine dahi zorbalıkla müdahale eden kolluk güçlerinin, tehditkar ve cinayet övücü bir gruba göz yummasını anlamlı buluyoruz.

Türkiye'nin daha fazla kutuplaşmaya değil, demokratik ilkeler etrafında yürütülecek seçim kampanyasıyla halkın özgürce sandığa gidebildiği bir ortama ihtiyacı var. Bu ortama hiç kimsenin, hiçbir siyasi partinin, grubun hakkı olmadığı gibi, kolluk güçlerinin de böylesi ortamların yaşanmaması için üstüne düşen görevi yerine getirmesini bekliyoruz.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more