Reklamsız Sözcü

Uğur Kaymaz davasında AİHM kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye'yi Uğur Kaymaz davasında mahkum etti.

android-time 12:35
Uğur Kaymaz davasında AİHM kararı
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye'yi Uğur Kaymaz davasında mahkum etti.

Avrupa insan Hakları Mahkemesi (AİHM), Mardin’in Kzltepe ilçesinde 2004 yılında çıkan çatışmada babası Ahmet Kaymaz ile birlikte öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz davasında Türkiye’yi ‘yaşam hakkını ihlal etmesi’ nedeniyle mahkum etti.

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde 21 Kasım 2004’te çıktığı belirtilen çatışmada öldürülen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarında karar çıktı. AİHM, Türkiye’yi Kaymaz davasında yaşam hakkını ihlal etmekten muhkam etti. Kaymaz ailesinin avukatı Erdal Kuzu, AİHM’de Türkiye aleyhine yaşam hakkını ihlal etmekten açtıkları davada mahkemenin Türkiye’yi mahkum ettiğini belirterek, “Fransızca yazılan karar metnini çeviriyoruz. Detayları sonra kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

POİSLER, ‘MEŞRU MÜDAFAADAN’ BERAAT ETMİŞTİ

Kızıltepe’DE 21 Kasım 2004 yılında çıktığı belirtilen çatışmada Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz öldürülmüş, kamuoyuna ‘2 terörist öldürüldü’ diye resmi açıklama yapılmıştı. Daha sonra 4 polis hakkında açılan kamu davası güvenlik gerekçesiyle Eskişehir’de görülmüş ve mahkeme 4 polisi meşru müdafaadan beraat ettirmişti.

Beraat kararı Yargıtay tarafından da onanınca, iç hukuk yolları tüketilerek aile tarafından dava AİHM’e taşınmıştı.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more