Uludağ’da kar bereketi

Türkiye'nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da bu yıl karın erken yağması ile birlikte tatilciler erken rezervasyona başladı.

Uludağ’da kar bereketi


Kar kalınlığının 33 santime yükseldiği Uludağ'da 15 Aralık'ta başlayacak sezon öncesi otellerdeki doluluk oranı şimdiden yüzde 50'ye ulaştı.

Tatilcilerin ‘Beyaz Cennet’ olarak nitelendirdiği Uludağ'da bir hafta önce başlayan kar yağışı otelcilerin yüzünü güldürdü. Kar kalınlığının 33 santimetreye ulaştığı hava sıcaklığının ise gündüz sıfırın altında 3 dereceye kadar düştüğü Uludağ ‘da günübirlikçiler sezon öncesi karın tadını çıkarıyor. Birinci ve ikinci oteller bölgesinde 22 otel ve 6 bin yatak kapasitesinin bulunduğu Uludağ'da otelciler de 15 Aralık'ta başlayacak sezon öncesi hazırlıklarını sürdürürken, geçtiğimiz yıl kar yağışının yeterli olmaması nedeniyle boş kalan oteller için rezervasyonlar erken başladı. Tatilcilerin Aralık ayı için rezervasyonlarını erkenden yaptırmasıyla otellerin doluluk oranı yüzde 50'ye ulaştı.

Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, sezon için hazırlıkların devam ettiğini belirterek, “Önümüzdeki haftadan itibaren hareketlenme başlayacak. Otellerin ve çevresinin düzenlenmesi ve temizlenmesini sürdürüyoruz. Hızlanan rezervasyonları almaya devam ediyoruz. Aralık ayında Hıristiyanların Noel tatili var. Türkiye'de yaşayan yabancılar ve dışardan gelecekler var. Okul gruplarını ağırlayacağız” dedi. Beceren, kar yağışının hafta sonu tekrar başlayacağını ve bu yıl sezonun iyi geçmesini beklediklerini kaydetti.

Telesiyej işletmecisi Seyit Ali Erdoğan, karın erken yağmasının kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, bu yıl Avrupa'dan gelen tatilcilerin dışında Orta Doğu'dan gelen Arap turistlerinde arttığını ve kayak yapmak için geldiğini söyledi.

Bu arada İkinci Gelişim Bölgesi’ne kadar ulaşan ve yılbaşında hizmete girmesi beklenen teleferiğin de açılmasıyla tatilcilerin Uludağ’a ulaşması kolaylaşacak.

Bu arada Uludağ’a çıkan bazı günübirlikcilerin, karın yoğun olduğu bölgelerde sezonun ilk kayağını yaptı. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...