Sözcü Plus Giriş

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Emirgan'daki projesiyle sahil yolu denize doğru genişletiliyor. Emirgan sahilinin 700 metrelik bölümünde denize kazık çakılıp üzerine beton dökülerek yapılan proje bittiğinde yol 8 metre genişlerken, İstanbul Boğazı ise 8 metre daralacak. Çevrecilerin uygun bulmadığı projeye, vatandaşlar da tepki gösterdi.

 

Projeye tepki büyük

Halk, doğal dengeyi bozan kazıklı platformun asıl amacının, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın akrabalarına ait olan Sütiş ve diğer işletmelerin otopark sorununu çözmek olduğunu öne sürdü. İşte vatandaşların görüşleri:
İlker Aslanyürek (63): Emekli olduktan sonra burada balık tutmaya başladım. Denize kazık çaktılar. Kirlendi. Oltamıza artık yosun geliyor.
Ayşe Aslanyürek (63): 3 senedir burada balık tutuyorum. Burayı doldurup da ne yapacaklar? Bütün Boğaz yemyeşildi. Yeşillik bırakmadılar.
Tunç Korkut (58): Gölcük depreminden ders almamışlar. Deprem olduğunda alıp götürüyor bu tarz yapıları. İnsanlara daha fazla beton olsun diye neredeyse denizin tamamını yok edecekler.

 

Aydın Atik (53): Lanet olsun diyorum her baktığımda. Boğaz'ı da alırlarsa nefessizlikten ölürüz.

Derya Karcı (27): Başka bir çözüm üretilebilirdi. Denize kazık çakılması ve Boğaz'ın daraltılması doğru değil. Boğaz elimizdeki tek güzel şey olarak kaldı. Yok edilmemesi gerek.

Musa Aktan (65): Evladım, bak bu kazıkları zenginler için çakıyorlar. Otopark lazım lüks araçlara. Bu iktidar hep zenginlere rant sağladı. Garibanı her yerde ezdiler. Boğaz'ı da bir oradan bir buradan iyice daralttılar. Bu böyle gitmez.