Reklamsız Sözcü

Yardım paraları TBMM gündeminde

SMS kampanyası sonucu toplanan 222 Milyon 146 bin TL olan yardım paralarının bankalarda tutulması sonucu elde edilen faiz gelirlerini meclis gündemine taşıdı.

10:47 -
Yardım paraları TBMM gündeminde

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Yeniçeri, Şubat 2010 tarihinde Haiti depremi için toplanan paraları ve Somali’ye yardım için 2011 tarihinde başlatılan SMS kampanyası sonucu toplanan 222 Milyon 146 bin TL olan yardım paralarının bankalarda tutulması sonucu elde edilen faiz gelirlerini meclis gündemine taşıdı.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri önergesinde, ” 12 Ocak 2010 tarihinde Haiti’de meydana gelen deprem sonucunda 200 bin kişinin öldüğü 300 bin kişinin ise yaralandığı, deprem sırasında mevcut camilerinin önemli bir kısmının yıkıldığı kamuoyunun malumudur. Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez’in 15 Eylül 2011 yaptığı açıklamada Somali için 1 Ağustos 2011 tarihinde başlatılan SMS ile yardım kampanyası sonucunda 222 Milyon 146 bin TL toplandığı açıklanmıştı.” dedi.

Yeniçeri, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’e şu soruları yöneltti :

1. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bahsi geçen depremin açtığı yaraları sarmak için Şubat 2010’da yurt içinde ve yurt dışında başlatılan yardım kampanyası sonucunda toplanan paranın miktarı TL cinsinden ne kadardır?

2. Bahsi geçen yardım paraları hangi tarihlerde, hangi miktarlarda Haiti’de deprem yaralarını sarmak için kullanılmıştır?

3. Bahsi geçen yardım paraları hangi tarihler arasında, hangi bankalarda ve hangi miktarda Türkiye Diyanet Vakfına ait hesaplarda bekletilmiştir?

4. Bahsi geçen yardım paralarının bankalarda tutulması sonucunda Türkiye Diyanet Vakfının elde ettiği faiz gelirleri, yıllara ve bankaya göre TL cinsinden ne kadardır?

5. Haiti’ye yardım amacıyla bahsi geçen süreçte Haiti’ye Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı yetkililerin yaptıkları seyahatlerin sayısı kaçtır? Bu seyahatlere katılan kişiler kimlerdir? Bu seyahatler için yapılan harcamaların miktarı, harcamanın türü ile birlikte her bir ziyaret ve her bir görevli için TL cinsinden ne kadardır?

6. Türkiye Diyanet Vakfı hesaplarında bulunan ve Haiti’ye yardım amacı ile toplanan paraların harcanmayan ve vakıf hesaplarında kalan miktarı TL cinsinden ne kadardır? Bu paralar ne olmuştur? Bu paralar AF AD veya ilgili devlet kurumlarına neden aktarılmamıştır?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more