Yeni kimlikler için ilginç iddia

Bayraktutan : Çipli nüfus cüzdanları hükümete yakın olan, aranan şahıslar için mi düzenleniyor?

Yeni kimlikler için ilginç iddia

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Başbakan vatandaşların tek dilekçe ile soyadını değiştirebileceği sözlerini anımsatan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, hükümete yakın olan aranan şahısları ört bas etmek için çıkarıldığı iddialarını meclise taşıdı.

CHP’li Bayraktutan, konu ile ilgili olarak, ” başbakanın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımız mahkemeye gitmeden tek bir dilekçeyle ‘ben bundan sonra şu soyadını değil, bu soyadını kullanmak istiyorum’ diyecek. Dedikten sonra da işlem başlamış olacak. Hiçbir mahkeme süreci olmayacak.” ifadeleriniz yer almıştır. Bilindiği üzere isim düzeltilmesi ile ilişkin davalarda yarılama yapılıyorken ilgili kişinin aranan şahıslardan olunup olmadığına ilişkin Cumhuriyet Savcılığı araştırması yapılmakta, eğer kişi aranan şahıslardan ise hakkında mahkemece düzeltme kararının reddine karar verilmektedir. Ayrıca kamuoyunda bu ifadeniz hükümete yakın olan aranan şahısları ört bas etmek için çıkarılan bir uygulamadır iddiaları yaygın bir şekilde konuşulmaktadır” dedi.

Uğur Bayraktutan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şu sorularına yanıt istedi :

Mahkeme kararı olmadan isim düzletilmesi yapılması halinde eğer kişi aranan şahıslardan ise bu şahsı nasıl tespit etmeyi düşünüyorsunuz?
Yargıya başvurmadan isim düzeltmeyi bekleyenler var mıdır?
Bu şekilde idari yoldan ad ve soyad düzeltilerek işlem tesisi halinde mahkeme kararlarının infazına yönelik sakıncaları giderme yolunda bir yönteminiz mevcut mudur?
Kamuoyunda iddia edildiği gibi Hükümete yakın olan aranan şahıslar için mi bu düzenlemeye ihtiyaç duyulmuştur?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...