Yenimahalle’den Muharrem Aşı

Yaşar, Muharrem Ayı dolayısıyla verdiği Muharrem Aşı iftarında Ehl-i beyt dostlarını aynı sofrada buluşturdu.

Yenimahalle’den Muharrem Aşı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Muharrem Ayı dolayısıyla verdiği Muharrem Aşı iftarında Ehl-i beyt dostlarını aynı sofrada buluşturdu. Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı programda dualar okundu, mersiyeler söylendi. Yoğun katılımdan dolayı salona sığamayanlar için dışarıya da sofralar kuruldu.

Yenimahalle Belediyesi İlkadım Düğün Salonu'nda gerçekleşen programa CHP Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya, Mehmet Bekaroğlu, Tekin Bingöl, Seyhan Erdoğdu, çok sayıda CHP milletvekili, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Çankaya Belediyesi Başkan Vekili Selçuk Dereli, Yenimahalle Belediyesi Başkan Yardımcıları Erhan Aras, Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu, Alevi derneklerinden temsilciler, Alevi dedeleri, Yenimahalle ve Çankaya Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar ile vatandaşlar katıldı.

Matem orucu dualarla açıldı

Hz. Muhammed’in Torunu İmam Hz. Hüseyin ve beraberindeki kişilerin katledilmesinin yasının tutulduğu Muharrem Ayı nedeniyle bir araya gelen vatandaşlar, dualar eşliğinde Muharrem Orucu'na özel olarak hazırlanan yemeklerle oruçlarını açtı.

Muharrem Aşı iftarına katılan konuklarını selamlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Sevgili Canlar, orucunuzun ve niyetlerinizin Hak divanında kabulünü niyaz ederim” dedi.

“Farklılıklarımızla bir bütünüz”
Muharrem Ayı'nın birlik ve beraberlikleri simgeleyen kutsal bir ay olduğuna vurgu yapan Yaşar, “Kerbela, bütünlüğümüz bozulduğunda çekilebilecek acıları, aşure ise farklılıklarımızın birlik ve beraberlik içindeyken nasıl tatlı olduğunu anlatıyor. Bizler farklılıklarımız ile bir bütünüz, bir vücuduz. Bu akşamki Muharrem Aşı'mız vesilesiyle Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Asırlardan beri Hz. Peygamber ve Ehl-i beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin barış, huzur, sevgi ve saygı içerisinde yaşamaya devam etmesini Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyorum” diye konuştu.
Dini duyguların doyasıya yaşandığı yemekte, Dede Murtaza Şirin, matem orucunu anlatarak mersiyeler okudu. Ardından Hüseyin Dedekargınoğlu tarafından Lokma Duası yapıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...