Sözcü Plus Giriş

Cumhuriyet Halk Partisi geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği olağanüstü kongre ile yeni yönetimini belirledi.

Yeni parti meclisi ile yola devam eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, listesinde alanında uzman kişilere yer vermeyi tercih etti. Bu isimlerden biri daha önce Cumhuriyet Halk Partisi II. Bölge Milletvekili Adayı olan Yasemin Öney Cankurtaran.

Kamuoyunda özellikle sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle bilinen Cankurtaran bu yılki Kırkpınar Festivalleri kapsamında düzenlenen yılın en iyileri töreninde ‘yılın akademisyen ödülü’ne de layık görülmüştü.

Yasemin Öney Cankurtaran kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olduktan sonra ODTÜ, Marmara, Galatasaray ve Berkeley Üniversitelerinde ekonomi, bilişim ve teknoloji sistemleri, dinler tarihi, siyaset bilimi gibi değişik formasyonlar üzerine akademik kariyerine devam eden CHP'nin yeni yüzü siyasetle birlikte yürüttüğü iş hayatında da başarılı geçmişiyle dikkat çekiyor.

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Sermaye Piyasaları Meclisi Başkan Yardımcılığı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Uyuşmazlık(Tahkim) Komitesi Başkanlığı gibi bir çok görevde bulunmuş olan Cankurtaran kurumsal bir yapı oluşturulması için yaptığı çalışmalar ile sektörün oldukça tanınan isimleri arasında yer alıyor.

DIŞ POLİTİKA KONUSUNDA UZMAN

Dış politika konusunda yurtdışı çalışmalarıyla birçok kez gündeme  gelen Cankurtaran, akademik kariyerinde ağırlıklı olarak dış politika ve siyaset bilimi üzerine yapması ile biliniyor.

Cankurtaran’ın İngilizceye çevirilen “Algı Yönetimi ve Propaganda Teknikleri” üzerine yazdığı bir de tezi bulunuyor.

ÇOCUK HAKLARI ÜZERİNE YAPTIĞI ÇALIŞMALARLA TANINIYOR

İş, akademi ve siyaset çalışmalarının yanı sıra sivil toplum çalışmalarında da  oldukça etkin çalıştığı bilinen Cankurtaran Çocuk ve Hakları Koruma Platformu'nun kurucuları arasında bulunuyor.

BİLGE KÖYÜ PROJESİNİ YÜRÜTÜYOR

Cankurtaran’ın dikkat çeken çalışmalarından birisi de ‘katliam köy’ olarak bilinen Bilge Köy ve Mardin'in diğer köylerinde yaptığı saha çalışması.