Reklamsız Sözcü

Aşk benim için ufo

“Hayvanı ve doğayı sevmeyen,kendinden başkasını sevemez” diyen Rutkay’la Kemerburgaz’daki evinde konuştuk.

android-time 12:13
Aşk benim için ufo
“Hayvanı ve doğayı sevmeyen,kendinden başkasını sevemez” diyen Rutkay’la Kemerburgaz’daki evinde konuştuk.

Usta oyuncu Rutkay Aziz’in kızı o. Sanatçı bir ailenin yetenekli ve “düzgün” çocuğu… Oyunculuğu ve sempatik tavırlarıyla son dönemin en sevilen isimlerinden. Düzgün olmaktan öte, adalet duygusu gelişmiş, iyi bir ailenin iyi yetiştirilmiş kızı… Belli bir kişilik yapısı var… İnişleri çıkışları yok … Kocaman gülen, doğru düzgün yaşayan, mesleğine aşık bir kadın o… Pozitif enerjisi ve neşesi yüzünden okunan şaşırtıcı bir kadın… Dizi ve reklamların aranan isimlerinden… Onu bugüne kadar dizilerde gördük, reklamlarda izledik… Çok zengin bir iç dünyası var… İçi dışından daha zengin ve güzel…Hem gülen hem de güldüren bir insan… Ben bayıldım… Şehrin gürültüsünden uzak, Kemerburgazdaki bahçeli evinde buluştuk. Güldür güldürü konuşurken söz aşka, kadın olmaya ve hayatın diğer renklerine geldi…

‘Güldür güldür' programı şahane gidiyor. Katılmaya nasıl karar verdiniz?

Zaten evvelden beri izliyordum çok beğenerek. Tiyatronun bir biçimde ekrana taşınması fikri hoşuma gidiyordu. Önce Ali Sunal aradı fikrimi sordu ardından yapımcımız aradı anlaştık gitti :))

BİZİ DEĞİL OYNADIĞIMIZ KARAKTERLERİ SEVİYORLAR

Hangi karakteri canlandırıyorsunuz?

Yeter Canlı… Karakterimin adı Yeter… Kendi kimliğimle değil başka biri olarak çıkıyorum sahneye aslında… Orada olan kişi Doğa değil… Boyutlu bir iş yapıyoruz. Kısacası sevilen beğenilen biz değiliz, oynadığımız tipler…

Yaptığınız tiplemeler ve taklitlerle çok beğeni topluyorsunuz. Bunun için nasıl bir ön çalışmanız oluyor?

Çok seviniyorum bunu duyduğumda. O kadar severek oynuyorum ki anlatamam. Her hafta farklı farklı tipler, saçı başı farklı, tonlamaları, giyimleri, yürüyüşleri farklı. Gözlemlerimden çok şey katıyorum tabii, sokaktan çevremden kişileri kendi kumaşıma buluyorum.

Ali Sunal’la nasıl bir araya geldiniz? İlk kez mi birlikte çalışıyorsunuz?

Ali benim okul arkadaşım. Orta okul ve liseyi birlikte okuduk. Babalarımızın dostluğundan dolayı da hep biraraya geldik uzun yıllar hiç kopmadık. Lisede de birlikte tiyatro yapıyorduk. Şimdi de profesyonel bir biçimde aynı sahnedeyiz..

TİYATRO İLE  NEFES ALIYORUM 

Sizin için tiyatro ne ifade ediyor?

Tiyatro benim dilim. Kendimi, en doğru en derin samimiyetimle, defolarımla, zaaflarımla seyirciye anlatma biçimim. İfademin kaynağı. Elim ayağım. En iyi bildiğim iş, okulunu okuduğum kıymetli nefes alış biçimim…

Hayatınızda doğaçlamanın yeri nedir?

Doğaçlama sadece işim için lazım. O da pek zevkli bir meziyet. Aslında akışa bırakmak yeterli aklınızdan geçenleri, minik bir süzgeçten geçirdikten sonra sadece kalbinize akışa bırakmak…

Planlara programlara bağlı yaşamayı mı yoksa spontane yaşamayı mı tercih edersiniz?

Oooo ben çok planlı biriyimdir. Düzenli, programlı, disiplinli bir yaşamı severim. Bir gün sonrasında nereden gelip nereye gideceğimi bile bilirim. Zamanla yarışırım aslında. Hayatımı kısıtlamayı sevmediğim için de işin gücün yanısıra keyif çatarım. Ailemi, arkadaşlarımı, köpeğimi, erkek arkadaşımı ihmal etmeyi sevmem. Bu nedenle plan yapmak zorundayım tabii. Sevmeye zaman kalsın :))

 

Oyunculuk dışındaki tutkularınız nelerdir? Sizi başka ne çok heyecanlandırır ya da size çok huzur verir?

Okumak, resim yapmak, saatlerce çok sesli müzik dinlemek. Yemek pişirmek, dostlarıma masalar kurmak, sinema elbette ve köpeğimle yaptığım orman yürüyüşlerim. Pilates, sudoku. Yazın bahçemle uğraşmak, çiçeklerimi sulamak, yeşermelerini seyretmek. Sakince iddiasız, telaşsız yaşamayı başarmak bana huzur veriyor..

Başka projeleriniz var mı gündemde olan?

Geçen yıl çekimlerine başladığımız yabancı ortaklı “‘DEAD OR LİVE” filminin haziran ayında devam edecek olan çekimine hazırlanıyorum. Büyük ve heyecanlı bir proje. Bunun dışında gelen güzel TV programı teklifleri var. Henüz son karar verilmedi ancak yakın zamanda kendime ait bir sohbet programım olabilir. Ve istediğim gibi olursa bir gazete de köşe yazmak istiyorum. Hayatta başımdan geçenlerle ilgili. Bakalım… Kısmet…

NİÇİN EVLENİLİR ANLADIM

Daha önce evlenmekten korktuğunuza dair bir açıklamanız olmuştu. Hâlâ korkuyor musunuz?

Hayır… Kaçtı gitti o korku… Yavaş yavaş alışıyorum bu fikre… Yaş geldi sanırım ondan, insan hayat arkadaşını bulunca bir daha bırakmak istemiyor… Niçin evlenir insan. Anladım :))

Hayatınıza girecek adam ille de komik mi olmalı?
Ben yeteri kadar komiğim :))

Siz aşkı nasıl yaşarsınız? Hayatınızın neresinde konumlandırırsınız?

Benim için Ufo…”Tanımlanamayan uçan cisim” Hayatımın tam içine konumluyorum. Bir tanecik hayatım var, kiminle geçiriyorsam artık o da hayat…

İlişkiniz nasıl gidiyor? Ufukta evlilik var mı?

Çok iyi gidiyor… Tam istediğimiz gibi… Ciddi bir birlikteliğimiz var… Neden olmasın? :))

Babanızla nasıl bir baba-kız ilişkiniz var?

Mükemmel… Şanslıyım galiba…Babam hem arkadaşım hem kolum kanadım….

Ünlü bir babanın kızı olmanın zorlukları oldu mu Doğa'nın hayatında?

Çocukken oldu. Ünlü baba kavramı zorladı beni.Etiketim babamdı, oturmam kalkmam, yemem içmem, kişiliğimden ziyade hep “Onun kızı” bakışı vardı… Ancak hiç yıpranmadım. Kendime inandım.

Rutkay Aziz ile reklam filminde oynadınız başka bir projeniz olacak mı?
Şimdilik yok bir projemiz ancak güzel teklifler alıyoruz birlikte çalışmayı çok seviyoruz…

Usta oyuncu Rutkay Aziz'in kızı olmak size nasıl bir sorumluluk yükledi? Siz bunun hiç avantajını ya da dezavantajını gördünüz mü?

Böyle bir babanın kızı olmak sadece avantajdır inanın. Ben hala babamın gölgesinde kalmayı tercih ederim .Ondan öğreneceklerim hiç bitmiyor.

Sizi daha çok neşeli bir insan olarak tanıyoruz. Sizi en çok neler güldürür?
Ben sahiden çok neşeli biriyim. İyi niyetliyim, yardım sever biriyim. Her şeyi paylaşmaktan yanayım. Hayat da hep güler yüzlü davrandı bana. Karşılıklı iyi bir iletişim kurduk sanırım.
Sizi hiç bunalıma sokan, yapamadığınız altından kalkamadığınız bir şey oldu mu?

Olmaz mı?Ülkem de dünya da yaşananlar, insanlara, hayvanlara yapılanlar. Merhametli vicdanlı bir insanım. Neşeli halimden, içime acı içinde kapanmam sadece saniye sürer. Her türlü toplum olayından etkilenirim. Görüldüğünden fazla acı çekerim. Söylendiği gibi belki de. Komedyenler aslında en hüzünlü insanlardır. Tek şansım hayata tutunmayı seviyorum. Zorluklara, kötülüklere karşı dayanma gücüm var. Herkes gibi…Yoksa Hayat çoğunlukla çekilmez olurdu.

BEN HAYATI SEVMEYİ ANNEMDEN ÖĞRENDİM

Hayvanlarla olan bu güzel dostluğunuz ne kadar eskiye dayanıyor?

Çocukluğuma…Sokakta bulduğum her hayvanı eve getirip bakabilme lüksüne sahip bir insandım. Annem sağolsun. Bana sevmeyi annem öğretti. Bir de hayran olduğum şairler. Hayvanı, çiçeği, doğayı sevmeyen insan kendinden başkasını sevemez. Kısacası yaşayan ölüdür onlar. Ben onlardan değilim.İyilikle güzellikle dolu her şeyi severim….

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more