Sözcü Plus Giriş
GALERİ Çocuklara ebeveynler değil akıllı telefonlar bakıyor 9 Eylül 2014 14:46
1 Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen panele katılan Deniz Akkaya’dan çok konuşulacak tespit.
2 Deniz Akkaya, Didem Balçın, Ahmet Selçuk İlkan, Prof. Dr. Özkan Pektaş, Zafer Ercan ve Bülent Kerimoğlu ‘Bonzai’ye hayır dedi. Bonzai’nin çocuklar ve gençler üzerindeki tehlikeli etkisine dikkat çekmek amacıyla Bakırköy Belediyesi tarafından Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi’nde düzenlenen ve Bakırköy Emniyet Müdürü Murat Çetiner, Bakırköy Milli Eğitim İlçe Müdürü Emrullah Aydın....
3 Sanatçılar Soner Arıca ve Alper Kut’un da izlediği “BONZAİ”YE HAYIR! DİYORUZ… paneline katılan Sinema-Tiyatro Sanatçısı Deniz Akkaya, Sinema ve Tiyatro Sanatçısı Didem Balçın, Şair Ahmet Selçuk İlkan, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Özkan Pektaş, Bağımlılık Danışmanı –Yazar Zafer Ercan ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu “BONZAİ”ye hayır dediler.
4 Son bir yılda kullanımında patlama yapan Bonzai’nin kullanımının engellenmesi için paneli organize ettiklerini belirten Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu,” Ülkemizde en önemli sosyal yara haline dönüşen Bonzai’nin kullanımının önüne geçilmesi için biz elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Bunu bir belediye başkanından öte bir hekim ve baba olarak istiyorum. Çünkü yaşanan çaresizlikleri maalesef yakinen görüyorum. Benim vermek istediğim mesaj: Aileler çocuklarını, gençleri sanat, spor, kitap okuma gibi doğru hedeflere yönlendirmeleridir.
5 Bonzai temin etmenin çok kolay olduğunu açıklayarak sözlerine başlayan Psikiyatri Uzmanı Özkan Pektaş da,” Bilinenin aksine Türkiye dünyada Bonzai kullanımını ilk yasaklayan ülkelerden biridir. Narkotik anlamda da ciddi çalışmalar yapıldığını biliyorum. Fakat Bonzai kullanımının da 10 yaşlara düştüğünü de görüyorum. Ailelere çocuklarını diğer uyuşturuculardan çok daha tehlikeli bu illetten uzak tutmanın en doğru yolu olarak çocuklarının gözlerinin içine bakmalarını tavsiye ediyorum. Diğer uyuşturucu maddelerin bağımlılık yaratması için belli bir süre gerekirken Bonzai hemen etki ediyor ve en az 12 saat vücutta kalıyor. Bonzai kullananlarda çok tehlikeli bir şey halüsinasyon görmeler başlıyor. Paranoya başlıyor ve akıl bozukluğuna kadar gidiyor. Bonzai kullanan çocukları konuşmalarında yavaşlama, hareket kabiliyetindeki düşüklük, garip garip hareketlerle gözlemleyebiliriz.”dedi.
6 Bonzai’nin bağımlılık sürecine geçmeden kişiyi öldürebileceğini vurgulayan Zafer Ercan da,” öncelikle filmlerden gördüğümüz torbacıların okul önlerini mesken tuttuğu şehir efsanesinin olmadığını kabullenelim. Torbacılar dünyanın en vicdansız akıllı kişileridir. Bu şekilde açığa çıkarak asla satış yapmazlar. Maalesef en yakınlarınızdaki arkadaşları çocuklarınızı bonzaiye alıştırabilir. Şunu unutmayın bonzai bağımlısı olmadan çocuklarınız içindeki maddelerden dolayı ölebilir. Anne-babalar çocuklarınızla ergenlik çağlarında bile olsalar sabırla paylaşmaya devam edin. Bir önemli tehlike konusunda da aileleri uyarmak istiyorum: Çocuklarınızın sizin yanınızda olsa bile sigara ve alkol kullanmalarına göz yummayın.”şeklinde konuştu.
7 Ünlü sinema ve tiyatro sanatçısı Deniz Akkaya da 5 yaşında bir çocuk annesi olmanın verdiği sorumlulukla kendisinin ne akıllı telefonu ne de tableti olduğunu ifade ederek,” Çocuklara maalesef günümüzde anne-babalar değil televizyonlar, akıllı telefonlar, tabletler bakıyor. Ben çocuğumla daha fazla vakit geçirebilmek için akıllı telefon ve tablet kullanmıyorum. Ben göz teması kurmadan çocuklarınızla ilgilenemediğinizi düşünüyorum. Çocukların boş zamanları kalmaması için spora ve sanata yönlendirin.
8 Sinema ve tiyatro Sanatçısı Didem Baçlın da Türk halkının dizi ve filmler ile yakından ilgilendiğini belirterek, aileleri ve çocukları bilinçlendirmek için dizi ve filmlerin arasına 1 dakikalık VTR’ler konulmasını önerdi.
9 Hayatımızın başrolünde insan olduğunu dile getirerek sözlerine başlayan Şair Ahmet Selçuk İlkan da ,”İnsan hem en büyük mucizedir hem de en büyük tehlikedir. İnsanı düzeltmeden hiçbir şeyi çözemezsiniz. Hayatınızda ekmek gibi ilaç gibi dostlar olsun ama kesinlikle mikrop gibi dostları silin atın. Ve çocuklarınızla aranızda duygusal boşluklar oluşturmayın bilin ki o boşlukları dolduracak yabancı insanlar, maddeler olacaktır. Ve son bir şey daha söyleme istiyorum: Çocuklarınıza yüreğinizle dokunun.
10
11
12