Sözcü Plus Giriş

12 bin 375 liralık twitter cezası

Can Tanrıyar ve Erol Köse'ye twitter üzerinden hakaret ettikleri gerekçesiyle ceza yağdı.

13:25 -
12 bin 375 liralık twitter cezası

Şarkıcı Petek Dinçöz’den ayrıldıktan sonra Twitter’da eski kayınvalidesine hareket içiren yazı yazdığı belirtilen Can Tanrıyar ile onunla birlikte hareket ederek yine Twitter’da aynı kişiyle ilgili yazı yazdığı kaydedilen Erol Köse suçlu bulundu.

İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Can Tanrıyar ile Erol Köse hazır bulundu. Son sözleri sorulan Can Tanrıyar hakkındaki suçlamaları redderek, “Eski kayınvalidemle aramızda bir husumet söz konusudur. Bu nedenle bana iftira atılmaktadır” dedi. Köse ise dava konusu ifadelerin kullanıldığı twitter hesabının kendisine ait olmadığını belirterek, beraatini istedi. Erol Köse’nin avukatı, twitter hesabının IP adresinin tespitini istedi.

EĞLENCE OLSUN DİYE HAKARET

Mahkeme, Twitter’ın ABD menşeli bir internet uygulaması olması ve burada hakaret fiilinin suç olarak düzenlenmemesi nedeniyle ABD adli makamlarının IP tespiti yönündeki talepleri kabul etmemesi nedeniyle bu talebin reddine karar verdi. Mahkeme hakimi Metin Özdemir, yapılan yargılama sonucunda sanıkların, Esra Süay Toğuş ile aralarında doğrudan doğruya bir husumet olmadığı halde sırf Toğuş’u rencide edip eğlenmek maksadı ile hakaret suçunu işlediklerinin sabit olduğuna karar verdi.

ÇOK KAZANANA ÇOK CEZA

Hakim Metin Özdemir bu nedenle sanıkları ‘hakaret’ suçundan  225 gün adli para cezasına çarptırdı. Sanıkların ekonomik durumlarını gözönüğünde bulunduran mahkeme, Tanrıyar için günlüğü 25 TL’den toplam 5 bin 625 TL, Erol Köse’nin günlüğü 30 TL’den hesaplanıp 6 bin 750 TL adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca her iki sanığın da daha önce kasıtlı suçlardan mahkum olmaları nedeniyle haklarındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi. Sanık Erol Köse ve Can Tanrıyar duruşma çıkışında kararı temyiz edeceklerini söyledi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede, her iki sanığın da ‘hakaret’ suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more