Sözcü Plus Giriş
GALERİ Halit Ergenç’ten Muhteşem Selfie 26 Kasım 2014 08:35
1 Dizide Kanuni Sultan Süleyman rolünü oynayan Halit Ergenç, hiper gerçekçi heykeliyle selfie yapınca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Dünyanın 55 ülkesinde 300 milyona yakın kişi tarafından takip edilen Muhteşem Yüzyıl’ın ileri teknoloji ile hazırlanan ‘Muhteşem Yüzyıl- Teşhir-i İhtişam’ sergisi Kanuni Sultan Süleyman rolüyle 4 sezon izleyiciyle buluşan Halit Ergenç tarafından UNIQ İstanbul’da açıldı. SOZCU / Mustafa KIZGINYÜREK
2 Muhteşem Yüzyıl’ın yapımcısı Timur Savcı ile İstanbul Exhibitions CEO’su Kemal Gürkaynak ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Balcı’nın işbirliğiyle başlayan bu süreç 14 ayda tamamlandı. Serginin UNIQ İstanbul’da yapılan toplantısında konuşan Halit Ergenç, Haziran’da biten dizisiyle olan bağını anlattı.
3 Halit Ergenç ‘Benim için Muhteşem Yüzyıl’ın önemi çok büyük. Sanki bir işi sıfırdan kuruyormuşum gibi hissetmiştim. Bütün oyuncular sahibi gibi hissediyor olabilir ama Muhteşem Yüzyıl benim gerçekten çocuğum gibi.
4 Hayatım boyunca Muhteşem Yüzyıl ile bağlantım olacak. İyi kötü her şeyden kendimi sorumlu hissettim. Duygusal olarak bu işe bağım kopmuş değil’ dedi.
5 Sergiyi basın mensuplarıyla birlikte ilk kez gezen Halit Ergenç’in dudaklarından sürekli ‘Çok tuhaf’ cümlesi döküldü. Duygusal anlar yaşayan Ergenç, kendi hiper realit heykelinin yanına gelince ise heyecanını gizlemekte güçlük çekti.
6 Dakikalarca heykele bakan Halit Ergenç, bir ara kendisinden yola çıkılarak yapılan Kanuni Sultan Süleyman heykelinin elini tuttu.
7 Heykeltıraş Murat Daşkın tarafından yapılan ve sadece sakal kalıp işlemi için bile 6 saat harcanan heykelle selfie yapan Halit Ergenç, heykelin yanından zor ayrıldı.
8 Sergi çıkışında konuşan Halit Ergenç ‘Ben sergiden çok etkilendim. Herhalde beni en çok bizim dizide oynayan arkadaşlar anlayabilir. Gerçekten çok tuhaf bir his... Bazı işler vardır, o iş hayatınız da özel bir yer tutar. Ben Muhteşem Yüzyıl’ı diğer işlerden ayırıyorum.
9 Kendimi o şekilde dışarıdan ilk defa gördüm. İçimde inanılmaz şeyler oldu, bunları tarif etmek zor. Bir an bayağı bir gittim, kötü oldum. Ama çok kalabalık olduğunuz için duygularımı sanırım fazla belli demedim ‘ dedi.
10 . Ergenç, kendisinin bu rolle anılmasının uzun süre devam edeceği konusuyla ilgili soruya ise ‘Artık Sultan Süleyman benden çıktı. Baktığımızda şu anda eski diziler de yayınlanıyor.’ Cevabını verdi.
11 Şu sıralar kendisini en çok heyecanlandıran projenin Teşhir-i İhtişam sergisi olduğunu belirten oyuncu, dizi yada film projeleriyle ilgili ise henüz netleşmiş bir şey olmadığını ama görüşmelerin devam ettiğini belirtti.
12 Yaklaşık 14 ay süren bir çalışma akabinde; 2.600 m2 bir alan olan Uniq Müze içerisindeki Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam İstanbul’daki sergisilenme süresinin akabinde; dizinin yayınlanmaya devam ettiği Arap Ülkeleri, Eski Doğu Bloku ülkeleri ve Rusya’yı da gezecek.
13 14 aylık yeni bir çalışma ile hazırlanan Teşhir-i İhtişam sergisinde dizinin geçtiği mekanlar 20 ana galeride yeniden tasarlandı.On farklı imalat disiplininde 4.800 adam/gün emek harcanarak oluşturulan serginin planlama ve gerçekleştirme süreci 1,5 yıl sürdü.
14 Tüm heykel ve teşhir mankenler için 850 adet aksesuar ve mücevher 5 ay gibi bir sürede üretildi. Sergi dekorlarının inşasında 14 ton demir profil, 2,350 tabaka sunta ve kaplama malzemesi ile 24 metreküp çeşitli masif ağaç kullanıldı.
15
16
17
18