Reklamsız Sözcü

Müzeyyen Senar hastaneye kaldırıldı

Ünlü sanatçı Müzeyyen Senar yüksek ateş şikayetiyle hastanede tedavi altına alındı.

android-time 11:21
Müzeyyen Senar hastaneye kaldırıldı
Ünlü sanatçı Müzeyyen Senar yüksek ateş şikayetiyle hastanede tedavi altına alındı.

Müzeyyen Senar ikamet ettiği Muğla Bodrum’da  rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Gece saatlerinde rahatsızlandığı öğrenilen Senar, evine gelen ambulansla özel bir hastaneye götürüldü. Ünlü sanatçının yüksek ateş şikayeti olduğu ve tedavinin sürdüğü bildirildi.

Müzeyyen Senar’ın doktoru: Genel sağlık durumu oldukça iyi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve bugün aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan sanatçı Müzeyyen Senar’ın sağlık durumuyla ilgili ilk açıklama yapıldı.

Sabah saatlerinde rahatsızlanarak yüksek ateş şikayetiyle özel bir hastaneye kaldırılan Senar’ın doktorundan açıklama geldi. Dahiliye uzmanı Dr. Gamze Cengiz, genel sağlık durumunun iyi olduğunu ifade ederek, “Müzeyyen Hanım’ın sağlık durumu şu anda gayet iyi. Dün akşamdan beri yüksek ateşi olması sebebiyle başvurdular. Sırtında cilt altı enfeksiyonu var. Ateşinin de sırtındaki bu apseden kaynaklandığını düşünüyoruz. Genel cerrahımız Opr. Dr. Hakan Avcı tarafından bu apse boşaltılacak. Sonra da antibiyotik tedavisine başlayacağız. Müzeyyen Hanım'ı bugün gözetim altında tutmayı ve yarın sabah taburcu etmeyi planlıyoruz. Genel sağlık durumu oldukça iyi.” dedi.

Müzeyyen Senar'ın kızı Feraye Işıl ise, “Akşamdan beri ateşi vardı ama ilaçla ateşini bayağı düşürdük. Sırtında bir iltihap olduğu tespit edildi. Sırtındaki enfeksiyon kapan bölgeye kısa bir operasyon yapılacak. Durumu gayet iyi şu anda.” diye konuştu.

MÜZEYYEN SENAR KİMDİR?

1918 yılında Bursa’nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdiler, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldular.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Senar, perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar’ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

1938 yılında Ankara Radyosu’nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye’nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Müzeyyen Senar 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

26 Eylül 2006 tarihinde İzmir’deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007’de İstanbul’daki Darüşşafaka’da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmektedir. Şu anda Bodrum’da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008’de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar’ın sesini kaybettiği açıkladı. Senar sesini kaybettiğini hâlen bilmemektedir. 22 Temmuz 2008’de sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır. Atatürk’ün en sevdiği sanatçılardan birisidir.

30 Ekim 2009’da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar’ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:5517.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more