Reklamsız Sözcü

Ayrımcılık ve kutuplaşma her alana yayıldı

Sanatçılar yaşadıkları sıkıntılar hakkında bugün Kültür Bakanlığı'na deklarasyon veriyor.

11:01 -
Ayrımcılık ve kutuplaşma her alana yayıldı

Aralarında Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur, Sertab Erener, Harun Tekin, Bülent Ortaçgil, Cahit Berkay, Metin Özülkü’nün de olduğu bir grup sanatçı, Kültür Bakanlığı’na müzik sektöründeki sorunları yansıtan 15 maddelik bir deklarasyon sunuyor.

En son İbrahim Tatlıses’le Arif Sağ arasında yaşanan MESAM (Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) kavgası müzik dünyasının sabrını taşırdı. Fuat Güner’le Ali Rıza Türker, sakinlik ortamı içinde zirvede bir dayanışma sağlamak amacıyla Kültür Bakanı Ömer Çelik’le müzik dünyasına sunulacak 15 maddelik bir deklarasyon hazırladı. Bu deklarasyona destek olan ve sayıları her gün artan sanatçılardan bazıları şunlar oldu: Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur, Sertab Erener, Feyyaz Kuruş, Aykut Gürel, Sadun Ersönmez, Yaşar Günaçgün, Burak Güven (Mor ve Ötesi), Harun Tekin (Mor ve Ötesi), Kutlu Özmakinacı (Yüksek Sadakat), Doğan Canku, Bülent Ortaçgil, İskender Paydaş, Ferman Akgül (Manga), Cahit Berkay, Nejat Yavaşoğulları, Metin Özülkü, Mine Aksoy (Taxim Edisyon), Hakan Peker, Nihat Yıldırım (SN Publishing).

AYRIMCILIK HER ALANA YAYILDI

Sanatçılar, bu deklarasyonun verilme nedeniyle ilgili olarak şu ortak açıklamayı yaptı:

“Türkiye’de ayrımcılık ve kutuplaşmanın her alana yayıldığı, Alevi-Sünni tartışmalarının bile yaşandığı müzik dünyasının çok büyük sorunları olduğu, Ahmet ve Mehmet kavgalarıyla kaybedilecek zamanın olmadığı kanısındayız. Müzikteki meslek birlikleri arasında yaşanan garip rekabetlerin son bulması, meslek birliklerinin profesyonel ve yasal anlamda idare edilmesi, telif haklarının adil şekilde hayata geçirilmesi gerekmektedir. 5846 numaralı yasanın tanıdığı hakların bilinçli şekilde kullanılma zamanının geldiği ortadadır. Tüm bu sorunların Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile birlikte ve dayanışma içinde çalışılarak çözüme ulaştırılması artık zorunlu görülmektedir. Biz sanatçılar bu konularla ilgili itirazımızı, sesimizi her geçen gün daha da yükselterek yapmaya devam edeceğiz.”

15 maddelik deklarasyon

Kendilerine Yüksek Hak Sahipleri Platformu adını veren sanatçıların hazırladığı 15 maddelik çözüm önerileri Kültür Bakanlığı’na sunulacak.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:16 18.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more