Reklamsız Sözcü

Zeki Müren’i anıyoruz

Bugün, 18 yıl önce kaybettiğimiz Sanat Güneşi'nin Bodrum'da mevliti ve konseri var!

android-time 10:04
Zeki Müren’i anıyoruz
Bugün, 18 yıl önce kaybettiğimiz Sanat Güneşi'nin Bodrum'da mevliti ve konseri var!

Türk Sanat Müziği'nin ‘Batmayan Güneş'i, sevenlerinin ise ‘Paşa'sıydı o. Yalnız sesi ve yorumuyla değil, görüntüsü ve yenilikleriyle de müziğimizin gökkuşağı canlılığındaki rengiydi. 18 yıl önce 24 Eylül günü aramızdan ayrılan Zeki Müren için bugün Bodrum’da önce mevlit, ardından da konser veriliyor. Saat 21.00'de başlayacak olan konserde, ‘Sanat Güneşi'nin unutulmaz şarkılarını Bekir Ünlüataer yorumlayacak.

RADYODAKİ İLK KONSERİ

24 Eylül 1996'da yitirdiğimiz Zeki Müren, 6 Aralık 1933'te Bursa'da dünyaya geldi. Babası Kaya Bey, annesi ise Hayriye Hanım'dı. İlk ve orta eğitiminden sonra İstanbul Boğaziçi Lisesi'ne girdi. O yıllarda Kadri Şençalar, Refik Fersan, Şerif İçli ve Agop Efendi'den müzik dersleri aldı. Repertuarında üç binin üzerinde şarkı bulunuyordu. Lise sonrası Güzel Sanatlar Akademisi Dekoratif Bölümü'nü bitirdi. 1949 yılında İstanbul Radyosu'nun sınavlarını kazandı. Radyodaki ilk konserini ise hiç unutmadı:

“Perihan Altındağ rahatsızlanmıştı ve ‘Zeki hemen gel, sen program yapacaksın' dediler. 45 dakikalık programımı büyük bir heyecan içinde yaptım. Program sona erince, radyoya gelen telefonlar yüzünden santral kilitlendi. Bu arada arayanlardan birisi Hamiyet Yüceses'ti ve ‘Seni ağlayarak dinledim ve çok merak ettim evladım, kimsin, nesin?' dedi. Bu konserden sonra kaderim bir anda değişti. Artık Zeki değil, Zeki Müren'dim.”

 

1950'de ilk plağı olan ‘Muhabbet Kuşu'nu yaptı. 1953 yılında Cahide Sonku ile başrolünü oynadığı ‘Beklenen Şarkı' filmiyle sinemaya adım attı. 1955 yılından itibaren çıkmaya başladığı sahnelerde ilginç, gösterişli kıyafetleri, bakımlı saçları, makyajlı yüzüyle sıra dışı bir erkek tipi yarattı. 6 Mayıs 1955'te Küçükçiftlik Parkı'nda ilk gazino çalışmasını yaptı. Aynı yıl ‘Manolya' adlı plağıyla ‘Altın Plak' ödülünü kazandı. En az sesi ve yorumu kadar görüntüsüyle de konuşuldu.

Sahnelerde devrimler yaptı, klasik çizgileri yıktı. Sazların düzenini değiştirdi, saz ustalarına tek tip elbise giydirdi. Kendi giysilerini çizerek, özel olarak diktirdi. Her birine isim koydu. Sahnelere T şeklinde podyum kurdurdu, özel dekorlar yaptırdı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde konserler verdi. 1980 yılında gezmeye gittiği Bodrum'u çok beğendi ve sağlık sorunları artınca Halikarnas diyarına yerleşti. Sanat Güneşi artık Bodrum'un Paşa'sı oldu. 1980 yılında ilk kez Kuşadası'nda bir kalp spazmı geçirdi. 1984'te Houston'da anjiyo yaptırdı. Doktorlarının koyduğu yasaktan sonra, artık sahnelere çıkmıyordu. 10-12 Eylül 1996'da TRT için ‘Batmayan Güneş- Zeki Müren' belgeselini hazırladı. 24 Eylül 1996'da İzmir TV'sinin Stüdyoları'na Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy'la birlikte geldi. Radyoda ilk okuduğu mikrofon kendisine hediye edilince heyecanlandı. Ardından geçirdiği kalp kriziyle de hayata veda etti.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more