Reklamsız Sözcü

Bir kadın kendisiyle çok oynamamalı

Sevgililer Günü yaklaşırken, Muazzez Ersoy'la şarkıları ve aşkı konuştuk

10:40 -
Bir kadın kendisiyle çok oynamamalı

Son üç yıldır hazırlıkları süren Şarkılarla Gel adlı albümünü çıkaran, 21 Şubat Cuma akşamı Bostancı Gösteri Merkezi’ndeki tanıtım konserine hazırlanan Muazzez Ersoy çok mutlu. Etiler’deki şirket binasında konuştuğumuz sanatçıyla müzikten aşka kadar her konuyu konuştuk.

Muazzez Ersoy’un 4 yıldır beklenen albümü Şarkılarla Gel sonunda müzikseverlerle buluştu.

Son albümüm Mozaik’ten sonra sabırla, sebatla, inatla hazırladık ama içime çok sindi, çok severek okuduğum bir repertuvarı oldu. Nostalji albümlerim gibi duygu dolu ve coşkulu bir albüm yaptım.

Bu albüm neden bu kadar gecikti?

Bu albümle ilgili yolculuğumuza başlarken yanımızda olan kanuni bestekar Halil Karaduman’ı aniden kaybedince çalışmalarımızı uzun süre askıya aldık. Ardından menajerim Sertip Gücün, by pass ameliyatı geçirdi. Bu kadar albüm yaptım ama en sancılısı da bu albüm oldu. Çok sancılı bir doğumla hazırlandı. Sancılı ama çok lezzetli bir albüm oldu. Sonrasında Muzaffer Özpınar hep yanımdaydı. Albümün alt yapılarından okuma kayıtlarına kadar her şeyinde Özpınar’ın emeği var. Bu albümü hazırlarken bazı şarkılarda ağladım, bazılarında güldüm. Kartonetine yönetmen olarak Halil Karaduman’ın imzasını attık.

Albümdeki şarkıları konuşalım.

Albümde 12 şarkı var. Halil Karaduman’a ait Sensizliğim Bitmedi ile Muzaffer Özpınar’dan Bir Gün Anlarsın ve Bir Sokak Çeşmesi adlı iki şarkı müzikseverler tarafından çok beğeniliyor. Ayrıca Suat Sayın’ın Bu Sana Son Mektubum, Rıfat Şanlıel’in Geri Dönülmez Bir Yoldayım, Orhan Gencebay’ın Bir Zaman Ağlayıp adlı şarkıları albümün mücevherleri oldu. Piyasaya çıkmadan önce dijital ortamda indirilip dinlenmeye başlamıştı zaten. Pırlanta gibi, hazine gibi bir albüm oldu.

Muazzez Ersoy, Nostalji albümlerini çıkardığı yıllarda bazıları artık aramızda olmayan ünlü bestekarları da biraraya toplamış ve onlara ödül vermişti.

1992’de o ünlü bestekarlarımızı Maksim Gazinosu’nda biraraya getirmiştim. Çoğu müziğe küstürülmüştü ve tekrar hatırlanmaları onları çok mutlu etmişti. Gençlerimizin Suat Sayın’ı, Erol Sayan’ı, İrfan Özbakır’ı, Muzaffer Özpınar’ı tanımasını istiyorum. Onlara hayattayken hakettikleri değeri vermeliyiz.

Bu ünlü bestekarlarımızı ölümsüzleştirecek olan da zamana meydan okuyan aşk şarkıları olmalı. Neden öyle şarkılar çıkmıyor artık?

Kaliteli aşk şarkıları ne yazık ki günümüzde artık çıkmıyor, çıkıyorsa da tek tük.

Bunun altında yatan gerçek, aşkların kalitesiyle mi ilgili acaba?

Elbette günümüzde yaşanan aşklar da eski aşklar gibi değil. Aşk bir emektir ama günümüzde o emek kalmadı. Her şey bir anda tüketiliyor. Sabah tanışma, öğlen çıkma, akşam kucaklaşma… O zaman da aşklar uzun ömürlü olmuyor. Dolayısıyla hem aşkın hem şarkıların gazı kaçmış durumda. Şarkılar da aşklar da o eski lezzeti vermiyor. Teknoloji gelişti, aşklar öldü. Karı koca bile oturup sohbet etme keyfini ancak televizyonları bozulunca yaşayabiliyor.

Sevgililer Günü’yle ilgili neler söylemek istersin?

Anne ve babalarımız 40 yıl aynı yastığa baş koyarken, günümüzde 5 kez Sevgililer Günü’nü peşpeşe kutlayanlar rekor kırmış oluyor! Sevginin aşkının değeri bilinmeli.

Aşkları korumalı, kalpleri korumalı. Muazzez Ersoy örnek bir davranışla kalbi dışındaki tüm organlarını bağışladı.

Evet, kalbim dışındaki tüm organlarımı bağışladım. Çünkü o, yaradanla bana aittir.

Aşk şarkılarını yürekten söyleyen Muazzez Ersoy’un kalbi boş mu?

Elbette önce Allah aşkı var. Diğer aşka gelince, o da nasip kısmettir.

Anadolu yakasında ortağı olduğun bir restoranının vardı, ne durumda?

Çok sevdiğim bir büyüğümün tavsiyesiyle girdim bu işe. Çok güzel bir şekilde devam ediyor.

Televizyonda izlediğin diziler var mı?

Meryem Uzerli olduğu sürece Muhteşem Yüzyıl dizisinin tiryakisiydim. O ayrıldıktan sonra izlemiyorum.

Bir dizide oynamak istemez misin?

Bir dönem dizisinde oynamak isterim. Osmanlı tarihi ya da Cumhuriyet tarihiyle ilgili bir dizide kamera önüne geçmek keyif verir doğrusu.

Fit kalmanın, formda olmanın formülleri nedir?

Mesleğimi seviyorum, müziğe aşığım. Çalışmayı çok severim. Uykum son derece düzenlidir. Bol sebze meyve yerim, bol su içerim. Kendi makyajımı kendim yaparım ve asla yüzüme fazla boya sürmem.

Cildini korumak adına yaptığın özel bir şey var mı?

Genç kızlığımdan beri her sabah yüzümü kükürtlü sabunla yıkarım ve bol suyla durularım. Ardından da kremimi sürerim. Cildim için yaptığım tek özel işlem budur.

Meryl Streep’e benzediğini biliyor musun?

Evet, Catherine Deneuve ile Meryl Streep’e çok benzetiyorlar.

Muazzez Ersoy estetik düşünüyor mu?

Ölçüsüz estetiğe karşıyım. Bir kadın kendisiyle çok oynamamalı. Şu an estetik yaptırmayı düşünmüyorum.

Albümle ilgili konserlere başlanıyor mu?

Şarkılarla Gel adlı yeni albümümün tanıtım konserini 21 Şubat’ta Bostancı Gösteri Merkezi’nde vereceğim. Tüm müzikseverleri bekliyorum. Ayrıca TRT’de Yıldız Akşamı programımda Türk Sanat Müziği şarkıları okuma imkanı buluyorum.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more