Reklamsız Sözcü

Silivri’de insanların hayatları çalındı

Zeynep Oral ve Rutkay Aziz, Mehmet Turgut'un Ala Portreler sergisindeki 9 sanatçıdan 2'si oldular.

android-time 12:35
Silivri’de insanların hayatları çalındı
Zeynep Oral ve Rutkay Aziz, Mehmet Turgut'un Ala Portreler sergisindeki 9 sanatçıdan 2'si oldular.

Ünlülerin fotoğrafçılarından Mehmet Turgut’un 17 Şubat’a kadar Sofa Hotel Hallarts’ta sunulan Ala Portreler sergisinde Erdal Beşikçioğlu, Aydın Boysan, Ara Güler, Şebnem Sönmez, Mustafa Alabora, Yetkin Dikinciler, Zeynep Oral, Rutkay Aziz ve Leman Sam fotoğraflarıyla buluştu. Geliri Oyuncu Sendikası kanalıyla Yeşilçam emekçilerine bırakılacak sergi bundan sonra İzmir ve Ankara’da da sanat sevenlerin beğenisine sunulacak. O gün Zeynep Oral ve Rutkay Aziz’le sergi alanında konuştuk.

Öncelikle bu sergiye katılış öykünüzü öğrenebilir miyiz?

Zeynep Oral: Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, arayıp ‘Bizim bir projemiz var. 9 ustayı bir sergide bir araya getiriyoruz. Konumuz zaman, sabır ve sadakat. Bu 9 kişiden birisi de sizsiniz’ dedi. Hangi amaçla diye sordum ve gelirin tamamının Oyuncu Sendikası kanalıyla sinema emekçilerine verileceğini öğrendim. Hiç düşünmeden evet dedim.

Fotoğraf dışında bir de belgesel çekildi.

Zeynep Oral: Evet, ben Ala adını duyunca, şaşırdım. Rakı konusunda mı konuşacağız dedim ama az önce söylediğim 3 kavram üzerine konuşulacağını öğrendim.

Zaman, sabır ve sadakat… Hangisini seçtiniz ve neden?

Zeynep Oral: Sabır olamazdı, çünkü çok sabırsız bir insanım. Sadakat benim için insanın kendine sadık olmasıdır. Zaman üzerine çok konuşabileceğimi söyledim ve onu seçtim.

Rutkay Bey, sizin de bu sergiye katılış öykünüzü öğrenelim.

Rutkay Aziz: Sinema emekçileri için yapıldığından akan sular durdu. Bu 9 kişinin kim olduğunu öğrenince de evet dedim. Mehmet Turgut’u daha önceden tanırım ve onunla böyle bir projede olmak beni mutlu etti.

Zaman, sabır ve sadakat… Siz hangisini seçtiniz?

Rutkay Aziz: Rus Devrimi geldi o an aklıma, 1917… Sabır üzerine konuşmak istediğimi söyledim. Ruslar’ın en büyük sırrı sabırmış.

Türkler sabırlı değil midir!

Rutkay Aziz: Her şeye rağmen sabırlıyız (gülüyor).

Zeynep Oral: Bence toplum olarak fazla sabırlıyız. Fazla sabır koyunluğa girer.

Rutkay Aziz: Genlerimizde mi var acaba, bu ülke toprakları Abdülhamit’i 33 yıl taşıdı. Bundan ödüm kopuyor. Çünkü sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Sabrı eylemsizlik açısından söylemiyorum.

Bu serginin geliri Yeşilçam emekçilerine bırakılacak.

Zeynep Oral: Bu ülkede sanat ve sanatçı hiçbir zaman bu kadar hor görülmemişti, bu kadar aşağılanmamıştı. Bizi yönetenler sanatı tamamen gereksiz görmekteler. Sanata sevgileri de yok saygıları da. Sanata bu kadar düşmanca davranan bir zihniyetin yönetimindeyiz şu anda. Tiyatroya, operaya, baleye karşılar.

Rutkay Aziz: Sinema zaten denetim altında. Tiyatroda kendilerini eleştirmeyenleri dışladılar. Pek çok tiyatro bu yüzden mağdur.

Size göre sanata olan bu karşıtlığın ya da düşmanlığın nedeni nedir?

Zeynep Oral: Hayatın her alanında referanslar din olursa, sanattaki her türlü yaratıcılığa da karşı çıkılır doğal olarak. Düşünce ve ifade özgürlüğüne de karşılar.

Rutkay Aziz: Sanatın değişimci ve değiştirici gücünden korkuyorlar.

Zeynep Oral: Rutkay’la aynı dili konuşuyoruz. Sanatın özünde hep muhalefet vardır. Bunlar muhalefeti de asla kabul etmiyorlar.

Rutkay Aziz: Diledikleri kadar baskı kursunlar, bu topluma asla üç maymunu oynatamayacaklar. Gençler gümbür gümbür geliyor.

Sanatçılar her zaman sıkıntı yaşadı.

Rutkay Aziz: Bu ülkede sanatçılar canları pahasına bedeller ödedi.

İnsanlar Silivri’de de bedel ödediler.

Rutkay Aziz: 4.5 milyon doları ayakkabı kutusunda saklamaya benzemiyor bu. Silivri’de insanların hayatları çalındı. Bunun hesabını nasıl verecekler, bilemiyorum. Orada ölmeye yatan insanlar oldu.

Zeynep Oral: Öldüler de…

Ala Portreler’de 9 ustanın fotoğrafları var. Bize mesleğinizle ilgili neler söylemek istersiniz?

Zeynep Oral: Gazetecilik, insanı insan yapan değerleri yüceltmek için bir araçtır, amaç değildir. Benim gazeteciliğim sanat ve kültür odaklıdır. Zaten yaşam çok zor, acımasız, çirkinlikler, yobazlıklar ve yolsuzluklarla dolu. İnsanlara daha güzel dünya yaratılacağına dair umut vermek, bunu paylaşmak, insan değerlerini yüceltmek gerek. Bir toplumun geleceğe dair umutları daima taze tutulmalı.

Rutkay Aziz: Sanatın içinde mutlaka politika da olur. Benim tiyatro gelişimim AST (Ankara Sanat Tiyatrosu)’ta başladı. Eksiklerimiz ve yanlışlarımız oldu. Ancak asla kültürel kirliliğin işbirlikçisi olmadık, kendimizi bu anlamda satmadık.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more