Akciğerinizin yaşını öğrenin

Siz de solunum testiyle, saniyeler içinde akciğerinizin yaşını öğrenebilirsiniz.

Akciğerinizin yaşını öğrenin

KOAH'ın belki en basit tanımı, akciğerin erken yaşlanması. Siz de solunum testiyle, saniyeler içinde akciğerinizin yaşını öğrenebilirsiniz. Tıp dilinde ‘spirometri' denilen testle, bir üflemeyle akciğerden ne miktarda havanın, ne hızla çıkabildiği ölçülüyor. Böylece akciğerin kapasitesi ortaya konabiliyor.

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, solunum fonksiyonlarını ölçen testin akciğerin durumunu ortaya koyduğunu belirterek, “Spirometri ile elde edilen nefes ölçümlerine göre hava yolu darlığı hafif, orta, ağır ve çok ağır olmak üzere sınıflandırılıyor” dedi. Prof. Dr. Yorgancıoğlu KOAH'ı kontrol altına alabilmek için en etkili yolun sigarayı bırakmak olduğunu hatırlattı. “Kendi kendine bırakamayanlar sigara bırakma merkezlerine başvurarak destek alabilirler” dedi.

Başta tütün olmak üzere, ısınma, pişirme amacıyla kullanılan yakıtların dumanına, mesleki toz, duman, toksik gaz ve taneciklere uzun süre maruz kalanlarda:

* Uzun süreli öksürük,
* Balgam çıkarma,
* Giderek artan nefes darlığı yakınlamalarından en az birisi varsa, bu yakınmalar şiddetli olmasa bile göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalılar.

hurriyet

Loading...