Anında cevap uykusuzluk yapıyor

Yapılan araştırmalar e-postalara hemen cevap vermek isteyenlerin bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğini ifade etti.

Anında cevap uykusuzluk yapıyor

Northern Illinois Üniversitesi’nin araştırması, kendini elektronik postalara anında cevap vermeye mecbur hissedenlerin uyku sorunları ve çabuk yorulmaya bağlı sağlık problemleriyle karşılaşabileceğini gösterdi.

Araştırma sonucunda, elektronik postalara iş yeri dışında ve geç saatlerde hemen cevap verme alışkanlığının sağlık sorunlarına neden olabileceği öne sürüldü.

Araştırma, Northern Illinois Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarınca yapıldı ve sonuçta, kendini elektronik postalara anında cevap vermeye mecbur hissedenlerin uykusuzluk ve çabuk yorulma gibi sorunlar yaşayabileceği görüldü. Bunlara bağlı olarak da çeşitli sağlık problemlerinin yaşanabileceği ortaya çıktı.

Uyku sorunlarının ve her zaman tetikte olma ihtiyacının neden olduğu psikolojik baskının bağışıklık sistemine zarar verdiği belirtildi.

Araştırmayı yürütenlerden Larissa Barber, elektronik postaları hemen yanıtlama alışkanlığına sahip kişilerin daha çalışkan ve aktif bir görüntü sergilemeye çalıştığını ancak bu durumun ters tepebileceğini vurguladı.

Barber, gecenin geç saatlerinde bile elektronik postalarına bakanların sağlık sorunları nedeniyle işsiz kalma riskinin arttığına dikkat çekti.

Bu alışkanlıktan kurtulmak için sesli ve görüntülü bildirimleri devre dışı bırakma tavsiyesinde bulunan Barber, ayrıca sık sık elektronik posta alanlara müsait oldukları zaman dilimini bildirmelerini ve kutularına gün içinde ayrı bir zaman ayırmalarını da önerdi.

California Üniversitesi'nin 2012’de yaptığı bir araştırma da elektronik postalarını sık sık takip edenlerin kalp ritminin hızlandığını, 5 gün bilgisayarsız ve telefonsuz hayattan sonra ritmin normale döndüğünü göstermişti.

Konuya ilişkin makale “Forbes” dergisinde yayımlandı.

AA

Loading...