Sözcü Plus Giriş

Manisa’nın Kula İlçesi'ndeki Kula Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Vahit Demir, baş ağrısının yaz aylarında rahatsız edici boyutlara ulaşabildiğini belirterek uzun süre klima kullanımının sorunu tetiklediğini söyledi.

Bilimsel çalışmalara göre sıcak havalarda damarların genişlemesiyle birlikte baş ağrılarının da arttığını açıklayan Kula Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Vahit Demir, baş ağrısı şikayeti olanlara uyarılarda bulundu.

Kronik ağrılara sahip hastaların ağrı düzeyindeki artışı fark edemediğini kaydeden Dr. Demir, “Sıcak hava, tansiyon yükselmelerine neden olduğu için özellikle hipertansiyon hastalarının kan basıncı seviyelerinde sıcağa bağlı olarak belirgin bir artış görülebilir. Yüksek tansiyon da sıklıkla, kendisini ensede ağrı ile gösterir.

Sıcakların yanında lodos da özellikle migreni tetikleyen en önemli nedenlerden biridir. Sıcaklar nedeniyle artan klima kullanımı da, baş ağrılarına neden olur. Klimalı ortamda uzun süre bulunmak baş ağrılarını tetikler” dedi.

Yaz mevsiminin sonuna yaklaşılmış olsa da, sıcaklarda, baş ağrısı riskini azaltmak için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi veren Uzman Dr. Vahit Demir, “Güneş ışınlarının dik geldiği en sıcak saatlerde kendinizi ve başınızı koruyun. Bu saatlerde çok fazla dışarıda kalmamaya özen gösterin. Ayrıca güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda şapka veya şemsiye kullanmalı, ani ısı değişikliklerinden kaçınılmalı, klimadan gelen soğuk havaya doğrudan maruz kalınmamalıdır. Su ve soğuk ayran gibi serinletici sıvıların tüketimi artırılabilir” diye konuştu.

Demir, çok sıcaklarda alkol tüketiminin baş ağrılarını tetikleyeceğini sözlerine ekledi.