Bir genç kızın yardım çığlığı

Aşırı kiloları nedeniyle acı çeken genç kızın tedavisi için fiziksel engelli babası yardım istedi.

Bir genç kızın yardım çığlığı


Hatay’ın Samandağ İlçesi’nde 25 yaşındaki Gülbahar Nar, aşırı kiloları nedeniyle yatağa mahkum yaşıyor. Engelli babası 55 yaşındaki Kerim Nar, beynindeki sinir damalarının çalışmadığı için kızının 230 kiloya kadar çıktığını belirtip yetkililerden tedavisi için yardım istedi.

Samandağ İlçesi’nin Huzurlu Mahallesi’nde eşi Naime ve 4 çocuğuyla yaşayan Kerim Nar, kızı Gülbahar’ın 1 yaşından itibaren kilo almaya başladığını söyledi. En son 2 yıl önce tarttıklarında 210 kilo gelen kızının şimdi 230 kiloyu geçtiğini belirten Nar, şunları anlattı:

“Doktora götürdük 6- 7 sene önce, sonra gazeteye haber yaptırdık. Kaymakam geldi, Adana Başkent Yüreğir Hastanesi’ne götürdüm. Bana başındaki sinir damarlarının çalışmadığını söylediler, ‘Bunun için yorulma, masraf etme’ dediler. Şu anda 25 yaşında ve 230 kilo. Çok fazla konuşamıyor, sadece el işaretleriyle anlaşıyoruz. Kardeşi ve annesi yardım ediyor, lavaboya götürüp getiriyorlar. Eşim de kızıma bakarken bel fıtığı oldu.”

SAĞ BACAĞI KOPMUŞ

Akraba evliliği yaptığını ve daha önce 3 çocuğunun küçükken öldüğünü belirten Nar şöyle devam etti:

“Ölen çocuklarımdan biri 4 aylıkken 25 kiloydu, hayatını kaybetti. Diğeri 7 aylıkken, bir diğeri de 17 aylıkken hayatını kaybetti. Bu da aynı, 1 yaşındayken kilo almaya başladı. Bundan 10- 15 sene önce çıkıp yürüyordu, elinde sopayla yola kadar gidip gelebiliyordu, ama artık düştü. 18 yaşındaki oğlum Edip annesiyle birlikte Gülbahar’a bakıyor. Diğer iki çocuğum ise ilköğretim okuluna gidiyor. Ben de daha önceleri tarlalarda çalışıyordum ancak 3 yıl önce sağ bacağım çapa makinesine kaptırınca koptu ve engelli kaldım. Yetkililerden çocuklarımı okutabilmek, kızımı tedavi ettirmek için yardım bekliyorum.”

DERDİNİ ARAPÇA ANLATTI 

Hastalığı nedeniyle konuşmakta güçlük çeken ve Türkçe bilmeyen Gülbahar Nar ise, Arapça olarak, “Ben tedavi olmak istiyorum, doktora gitmek istiyorum ama paramız yok” dedi.

DHA

Loading...