Bir kereden bir şey oluyor!

Uzmanlar bir sefer bile esrar kullanımının beynin sistemini değiştirdiği belirtildi.

Bir kereden bir şey oluyor!


Doktor Jodi Gilman ve çalışma arkadaşları, Harvard ve Northwestern üniversitelerinin ortak yürüttüğü Amerika'da oldukça ses getiren bilimsel bir araştırmada madde bağımlılığının beyinde yarattığı zararı gözler önüne seriyor.

Araştırma, beyin taraması yapılan 18-25 yaş aralığındaki 40 kişide esrar uyuşturucu kullanımının beynin zevk, sancı ve motivasyonla ilgili “nucleusaccumbens” bölgesinin yoğunluk, hacim ve şekil itibari ile anormallik gösterdiğini ispatladı. Duygu, hafıza ve korku durumlarının işlendiği bölge olan “amigdala”da da benzer değişiklikler gözlendi. Araştırmaya katılan deneklerin kullanım oranlarıyla, beyin taramalarına bakıldığında şaşırtıcı bir gerçek daha ortaya çıktı; uzun süre marihuana (hintkeneviri, esrar) uyuşturucu maddesini kullanan kişilerde beyin hasarının daha çok olduğu, öğrenme zorluğu ve ruh sağlığı problemleri görülme riskinin de arttığı anlaşıldı. Araştırmaya katılan haftada bir ya da iki defa kullanan kişilerde de beyin değişiklikleri gözlendiği belirtiliyor.

Bob Marley esrar markası oluyorBob Marley esrar markası oluyor

Uyuşturucu madde kullanan kişilerin davranışları ve nöropsikolojileriyle ile ilgili araştırmaların süreceği belirtilirken, üç yıl boyunca uyuşturucu madde kullanan kişiler bıraktıklarında dahi iki sene boyunca beynin öğrenme ile ilgili bölümünde değişikliklerin gözlendiği sonucuna varıldı. Daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak, araştırmada çalışma bellekteki kalıcı değişimler incelenmiştir.

İyi Aile Bağları Çocuğu Korur

Psikiyatrist Doktor Tanju Sürmeli uyuşturucu bağımlılığının önlenmesini sağlayacak koruyucu faktörleri anlattı. Kendini kontrol edebilen yani kendine dur diyebilen kişilerin uyuşturucu madde kullanma oranlarının daha düşük olduğunu belirten Sürmeli, ailelere düşen görevlerin de büyük önem taşıdığını belirtiyor. Çocuk – ebeveyn ilişkisinin önemini vurguluyor ve “İyi ebeveynlik yaparak sıkı bir bağ kurmak, onları sevgi dolu yetiştirmek ve iyi örnek olup uyuşturucu maddeleri sizin de kullanmamanız, çocuklarınızı da uyuşturucudan uzak tutar” diyor.

Uyuşturucu Maddelerin Zararları

Uyuşturucu maddelerin kısa süreli olarak hafıza ve öğrenme problemlerine neden olduğunu belirten Sürmeli, “Algılamayı değiştirmekte, düşünme ve problem çözmede sorunlar yaşatmaktadır. Bu maddeler zamanla hayattan zevk almamaya, uyku bozukluğuna, paranoya dediğimiz şüpheciliğin gelişmesine ve depresyona sebebiyet vermektedir. Bazı maddeler halüsinojen etkisi olan maddelerdir. Kalp enfarktüsü, solunum yetmezliği, beyin felci ve epilepsiye sebep olabilmektedir”açıklamalarında bulundu.

Uyuşturucu ve Alkol Bağımlılığında İlaçsız Tedavi

Madde bağımlılığı olan insanların beyin dalgaları, beyni relaks eden alfa beyin dalgalarının eksik ya da hiç olmadığı veya beyne gerginlik veren beta dalgalarının fazla miktarda olduğunu belirten Sürmeli, “Neurofeedback tedavisiyle, uyuşturucu ve alkol bağımlılarına ilaç kullanılmadan veya kullanılan ilaçlara ek tedavi olarak uygulanabiliyor. Beta/SMR ve Alpha dalgalarını değiştirme yöntemi uygulanan bu ve benzeri çalışmalarda, bir sene içinde tekrar madde bağımlılığına dönme oranının daha düşük olduğu görülmüştür. Alkol kullanımında alpha ve theta dalga çalışması etkili bir yöntem olduğu kanıtlanmıştır” diyor.

DHA

 

Loading...