Böyle tüketmeyin!

Havaların soğumasıyla tüketimi artan sıcak içecekler dişlere fazlasıyla zarar veriyor.

Böyle tüketmeyin!

Havaların soğumasıyla birlikte tüketimi daha da artan sıcak içecekler diş çatlaklıklarına, bu da zamanla diş çürümelerine neden olabiliyor. Sıcak içecekler de aynı soğuk içecekler gibi başta ön dişlerimiz olmak üzere tüm dişlerimizin yüzeylerinde küçük çatlaklar oluşturmaya başlar.

Zamanla bu oluşan çatlakların içinde mikropların üremesi ile birlikte diş çürümeleri gelişir. Aşırı sıcak diş yüzeyindeki koruyucu yapıyı kalıcı olarak bozar ve renk değişikliği oluşmasını sağlar.

Kaynamış sıvı gıdaların tüketilmeden bir miktar soğumasının beklenmesi diş sağlımız açısından çok önemlidir. Uzmanlar vücut ısısının kaybedilmesiyle birlikte daha sık tüketilmeye başlanan sıcak içecekler yerine ılık içecekler tercih edilmesini ifade ediyor.

Bununla birlikte aşırı sıcak kahve ve çay da aynı sigara gibi dişlerimizin renklenmesine neden olur.

Sıcak sonrası dişlerimizdeki hassasiyet 3-4 gün devam edip, ağrı oluşturuyorsa, muhakkak diş hekimine başvurmalıyız.

Ağrılar, dişlerimizde bizim göremediğimiz çürük ve enfeksiyonların habercisi olabilir.

Vücut direncini artırıcı yiyecekler tüketmenin ve soğuk algınlığından korunmanın diş sağlığı açısından önemi büyüktür.

Mutsuzluk, karamsarlık, soğuk havalar, güneş enerjisinin azalması, stres, gerginlik, ağız içinde birçok hastalığa da davetiye çıkarır. Bu gibi durumlar vücut direncinin düşmesine, sonrasında diş ve diş etinden kaynaklanan enfeksiyonlarda artışa neden olmaktadır.

Vücut direncinin düşmesiyle birlikte soğuk algınlığına bağlı enfeksiyonlardaki artış, k işilerin dişlerini fırçalamasını önemli ölçüde engeller.

Hastanın diş hekimine danışmadan kendi kendine aldığı ilaçlar tedaviyi oldukça zorlaştırmaktadır.

Güneş enerjisinin azaldığı bu günlerde özellikle kemik yapısına ve kan basıncına destek olan D vitamini seviyesi düşmektedir.

Bunun neticesinde dişleri tutan hassas yapıdaki kemikler zayıflamakta, dikkat edilmediği takdirde erken yaşlarda diş kayıpları görülmektedir.

 

 

Loading...