Bu yanıtlar zekasını ölçüyor!

Çocukların üstün zekalı olup olmadığını anlamak isteyen ebeveynler, 19 soruda çocuğunun zekasını ölçebiliyor.

Bu yanıtlar zekasını ölçüyor!

Almanya, süper zeki Türk çocuk ve genç taramasını Berlin'de yaptı. Anne-babalar, çocuğunun süper zeki olduğunu nasıl anlayabilir?

Hürriyet’ten Celal Özcan’ın haberine göre; Almanya'da 30 ile 90 bin arasında süper zeki veya dahi Türk kökenli çocuk bulunduğu tahmin ediliyor. Almanya, bu süper zekilerin kaybolup gitmemesi için Türkiye ile ortak bir çalışma yürüterek, arama tarama başlattı. Erlangen-Nürnberg Friedrich Alexander Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi'nin işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında ‘Üstün zeka çocukları nasıl tanırız?' sorusu üzerine veli ve öğretmenler bilgilendiriliyor. Bir sonraki toplantı ise 22 Kasım cumartesi günü Köln Üniversitesi'nde yapılacak.

İKİ DİLDE YAPILDI

Berlin'de Hochschule für Technik und Wirtschaft yüksekokulunda düzenlenen toplantı Almanca ve Türkçe olmak üzere ayrı salonda iki dilde yapıldı. Türkçe toplantıda bilgileri İstanbul Üniversitesi'nden Yardımcı Doçent Dr. Marileana Z. Leana Taşçılar, Almanca ise Erlangen Üniversitesi'nden öğretim üyesi Marold Reutlinger verdi. Katılımın yüksek olmadığı toplantıya gelen veliler, çocuklarının eğitimini teşvik edecek bilgi almak için katıldıklarını söyledi.

KEŞFETMEYE GELDİK

Toplantıya katılan Fikret ve Sevim Yıldırım çifti, liseye giden oğulları Eren Can Yıldırım'ın daha önce ödül kazandığını söylüyor. Din dersi öğretmeni Özlem Özçiftçi hem anne hem eğitici olarak çocukların potansiyelini keşfetmek için bu toplantıya gelmiş. Anne Figen İdemen ve Nilüfer Haydar Varoğlu, “Çocuklarımız zeki, ama üstün zekalı mı, eğitimi için ne yapabiliriz? Bu konuda bilgi almak için geldik” diyor.

Üstün zeka Türk kökenli çocuk ve gençleri tarama toplantıları Alman Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu yılın başında ortaklaşa kurduğu ‘Türk-Alman Bilim Yılı' düzenliyor.

ÇOCUĞUM ÜSTÜN ZEKALI MI

Toplantıda, çocuğun üstün zekalı olup olmadığını anlamak için anne-babaların bu testi yapması öneriliyor. Sorulara da “Evet” ya da “Hayır” olarak cevap vermek gerekiyor.

İŞTE SORULAR!

1- Muhakeme becerisi iyi.
2- Hızlı öğrenir.
3- Çok geniş kelime hazinesi vardır.
4- Mükemmel bir hafızası vardır.
5- Eğer isterse, ilgileniyorsa, çok uzun süre dikkatini odaklayabilir.
6- Duyarlıdır. Oldukça kolay kırılır. Örnek, Afrika'daki fakir çocukları görünce üzülür ve bir şey yapmak ister.
7- Mükemmelliyetçiliğe yatkınlığı vardır. Her şeyi dört dörtlük yapmak ister.
8- İlgi alanı bulduğu zaman kendini bir işe adar.
9- Ahlaki açıdan hassastır.
10- Çok meraklıdır, çok sorar.
11- İlgi duyduğu alanlara karşı uzun süre boyunca ilgi gösterir.
12- Enerji düzeyi yüksektir.
13- Büyük çocukları veya yetişkinleri tercih eder.
14- İlgi alanlarının geniş bir yelpazesi vardır.
15- Mizah duygusu gelişmiştir. İnsanları güldürür, komik resimler çizer.
16- Okumaya erken başlamıştır.
17- Adalet duygusu güçlüdür. Hem kendi hem başkasına karşı.
18- Yaşına göre olgundur.
19- Keskin gözlem becerilerine sahiptir. Örneğin bir insan veya çevredeki yeniliği hemen fark eder.
20- Hayal kurma gücüne sahiptir.
21- Çok yaratıcıdır.
22- Sorgulamaları çok kuvvetlidir. Örnek: İnsan ölünce ne olur gibi sorular sorar.
23- Sayıları sever.
24- Bulmacalarda / puzzle çözmede iyidir.

SONUÇ

Bu sorulardan 19'una “Evet” çıkan çocukların yüzde 84'ünün IQ'su 120'den daha yüksek demektir. Bu durumda bir uzmana gitmek lazım. Ayrıca bu çocukların yüzde 95'inden fazlası en azından bir yetenek alanında ileri düzeyde başarılıdır. Bunun yanında Almanya'nın hemen hemen her büyük kentinde çocukların üstün zeka olup olmadığını tespit eden danışma merkezleri var. Danışma yerlerinin adresini Karg Stiftung adlı vakfın internet sayfasında bulabilirsiniz.

 

Loading...