Reklamsız Sözcü

Cinsel ilişkiyi etkiliyor

ABD'li bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, daha iyi bir baba olmaya çalışan erkeklerin, daha az cinsel ilişkiye girdiği ortaya çıktı.

android-time 10:34
Cinsel ilişkiyi etkiliyor
ABD'li bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada, daha iyi bir baba olmaya çalışan erkeklerin, daha az cinsel ilişkiye girdiği ortaya çıktı.

Araştırmacılar, yeni baba olmuş erkelerde testosteron seviyesinin düştüğünü ve bununla birlikte cinsel ilişki seviyesinin de azaldığını açıkladılar.

Daily Mail’in haberine göre, ABD’nin İndiana eyaletinde bulunan Notre Dame Üniversitesi’nden Dr. Lee Gettler, araştırma için Filipin Adaları’nda yaşayan 433 erkeğin hayatlarını ve hormon seviyelerini gözlemlediklerini belirtti.

HORMON SEVİYESİ DÜŞÜYOR!

Testosteron seviyesinin yüksek olduğu erkeklerin baba olmasının yüksek bir ithtimal olduğunu açıklayan Gettler, ancak erkeklerin baba olduktaan sonra hormon seviyesinin düştüğünü ve daha az cinsel ilişkiye girdiklerini söyledi.

Gettler ayrıca ebeveyn olarak aktif olan babalarda, emzirmeyle bağlantılı olan prolactin hormonunun yüksek seviyelerde bulunduğunu da belirtti. Araştırmacılar, erkeğin geçirdiği hormonel değişikliklerin, çocuğun ihtiyaçlarını karşılamakta daha duyarlı olmak için meydana geldiğini açıkladılar.

Katıldığı konferansta çalışmalarını açıklayan Gettler, “Anneler gebelik ve doğumlu birlikte önemli biyolojik değişimler yaşıyorlar. Ancak babaların tembel bir şekilde yolculuğa dahil olduğu gibi bir düşünme eğilimi vardı. Evrimin, erkeğin psikolojisini çocuklarına yoğunlaşmak ve onlara özenle bakmak için şekillendirdiğini düşünüyorum” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more