Diyabet ilacı egzersiz!

Şeker hastalığının risklerini azaltmanın en etkili yöntemi olarak egzersiz olarak belirlendi.

Diyabet ilacı egzersiz!

Sakarya Özel Adatıp Hastanesi Dahiliye Uzmanı Doktor Coşkun Zergeçit, diyabet tedavisinin egzersiz, ilaç ve diyet gibi üç yönü bulunduğunu belirterek, bu üç ayaktan birinin aksatılmasının diyabet kontrolünü bozduğunu söyledi.

Diyabet riskini yok edinDiyabet riskini yok edin

Zergeçit, yaptığı açıklamada, her hastalıkta olduğu gibi diyabette de erken teşhisin çok önemli olduğunu söyledi. Diyabetin açlık kan şekeri ölçümü, 3 aylık şeker ortalamasına bakma ve şeker yükleme testi gibi yöntemlerle erken teşhis edilebileceğine dikkat çeken Zergeçit, hastalığın çok su içme, çok idrara çıkma, çok yemek yeme, zayıflama ve ayaklarda yanma gibi belirtiler verebileceğine dikkat çekti. Zergeçit, “Diyabetin her yaşta başlayabildiği biliniyor.

Bir simitte 4,5 kaşık şeker var Bir simitte 4,5 kaşık şeker var

Belli başlı iki tipi bulunmaktadır. Tip 1 çocukluk yaşlarında tip 2 ise erişkin yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Tip 1'de insülin tedavisi uygulanması zorunludur, Tip 2'de ise öncelikle hap tedavisi uygulanır, yetersiz kalırsa insülin tedavisi uygulanmaktadır. Diyabet tedavisinin 3 yönü vardır; diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi. Bunlardan birinin aksaması diyabet kontrolünü bozmaktadır.”

Hastaların diyetlerine çok sıkı uymaları gerektiğini vurgulayan Zergeçit, şu tavsiyelerde bulundu: “ Mümkünse bir diyetisyen kontrolünde olmalarını tavsiye ediyorum. Genellikle ihmal edilen bir yön de egzersiz oluyor. En basit uygulanabilen egzersiz olarak açık havada tempolu yürüyüşü tavsiye ediyorum. Bizim yaptığımız gibi yakın doktor takibinde kalmak önemlidir. Diyabet iyi tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Kalp ve damar hastalıkları, böbrek ve göz problemleri ortaya çıkabilir. Bu yönlerden de şeker hastalarının titizlikle takip edilmesini önemlidir”

CİHAN

 

 

Loading...