Reklamsız Sözcü

Duman şişmanlatabilir

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor şimdi de sigaraya maruz kalan kişilerin şişmanlayabileceği belirlendi.

android-time 09:57
Duman şişmanlatabilir
Sigaranın zararları saymakla bitmiyor şimdi de sigaraya maruz kalan kişilerin şişmanlayabileceği belirlendi.


ABD’deki Brigham Young Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, sigara dumanına maruz kalanların metabolizmasının değişebileceğini gösterdi.

Bilim adamları, laboratuvarda kobayları sigara dumanına maruz bıraktı ve hayvanların metabolizmasını inceledi.

Dumana maruz kalan farelerin kilo aldığını gören bilim adamları, dumanın hücre yapısını değiştiren seramid adlı molekülü tetiklediğini, hücrenin normal işlevinin bozulmasına ve insüline verdiği tepkinin değişmesine yol açtığını saptadı.

Bilim adamlarından Benjamin Bikman, sigara içen bir kişiyle yaşayanların, özellikle çocukların, kalp-damar hastalıklarına yakalanma ve metabolizmayı etkileyen sorunlar yaşama riskinin arttığına dikkati çekti.

Bikman, dumana maruz kalmanın insülin direncini artırdığını, bu durumun da vücudun daha fazla insülin istemesine ve şişmanlığa yol açtığını vurguladı. Seramid molekülünü engelleyen bir amino asitle tedavi edilen farelerin şişmanlamadığını belirleyen Bikman ve ekibi bir sonraki aşamada bu mekanizmanın insanlarda da işe yarayıp yaramadığının araştırılacağını belirtti.

Tiryakiler konusundaysa Bikman, “Sigarayı bırakmalılar. Belki sevdiklerine zarar verdiklerini gösteren araştırmanın sonuçları onları harekete geçirebilir” ifadesini kullandı.

Araştırmanın sonuçları “American Journal of Physiology: Endocrinology and Metabolism” dergisinde yayımladı.

AA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:5906.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more