Reklamsız Sözcü

Ebeveynler bu habere dikkat

İngiltere’de yapılan araştırmalar 10 yaş ve altındaki binlerce çocuğun depresyona girdiğini ve psikolojik tedavi gördüğünü gösterdi.

android-time 10:47
Ebeveynler bu habere dikkat
İngiltere’de yapılan araştırmalar 10 yaş ve altındaki binlerce çocuğun depresyona girdiğini ve psikolojik tedavi gördüğünü gösterdi.

İngiliz Daily Mirror gazetesi konuyla ilgili yaptığı araştırmalarda şaşırtıcı raporlara ulaştı. İngiltere’nin en büyük iki sağlık servisinin kayıtlarına göre son beş yılda 10 yaş ve altındaki 4 bin 391 çocuk stres, depresyon ve aşırı kaygı nedeniyle psikolojik tedavi gördü. Geçen yıl tedavi gören çocukların sayısı ise 800'den fazla.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organisation) tahminlerine göre 2030'dan itibaren Batı dünyasının en büyük sağlık sorunlarından biri ‘ruh sağlığı bozuklukları' olacak.

Çocukların gelecekleri için büyük önem taşıdığı söylenen ve kontrolden çıkmaya başlayan ruh sağlığı için hükümetin ayırdığı bütçe de diğer bir tartışma konusu. Ruh sağlığı üzerine çalışmalar yürüten YoungMinds, son zamanlarda psikolojik yardımlara ayrılan bütçenin azaltılması nedeniyle, İngiliz hükümetinden yardım fonlarının kesilmemesini istedi. Daily Mirror'a konuşan kurumun başkanı Lucie Russell, “11 yaşın altındakilerin ruh sağlığı servislerine ihtiyaç duyuyor olması üzücü ve endişe verici” dedi. Russell, çocukların okulda sınıflandırıldıklarını, zorbalık gördüklerini, çok erken yaşta cinselleştirildiklerini ve mükemmel bir vücuda sahip olmaya zorlandıklarını belirterek bunların psikolojik sorunlar yarattığını ve ailelerin çocuklara stres yaratacak sorumluluklar yüklemeden ihtiyaçları olan desteği vermek için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Eski Sağlık Bakanı Alan Johnson da, ulaşılan raporların şoke edici olduğunu, çocukların erken yaşlardan itibaren yardım almaları gerektiğini belirtti.

Çocukların psikolojik sorunlarına yakalanma riskini azaltmak amacıyla sosyal çalışanlar, eğitim psikologları ve ebeveynlik programları bir güvenlik ağı kuracak. Böylece çocuklardaki sorunlar daha erken fark edilecek ve çocuklar hastane dışında danışmanlık servislerinde tedavi görecek.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more