Reklamsız Sözcü

Fazla egzersiz buna neden oluyor!

Yapılan araştırmalar fazla ve yanlış egzersizin kireçlenme nedeni olduğunu ifade etti.

android-time 11:50
Fazla egzersiz buna neden oluyor!
Yapılan araştırmalar fazla ve yanlış egzersizin kireçlenme nedeni olduğunu ifade etti.


Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Özgün Erçeltik, günümüzde 50 yaş üzeri çoğu insanın özellikle diz ve kalça gibi yük taşıyan eklemlerinde osteoartrit söz konusu olduğunu açıkladı.

“Osteoartrit halk arasında ‘Kireçlenme’ olarak bilinen durumdur” diyen Dr. Özgün Erçeltik, “Yaş ve kiloya uygun yapılmayan egzersiz kireçlenmeye neden oluyor” dedi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Özgün Erçeltik, kireçlenmenin yaşam kalitesini düşürdüğünü belirterek, “Eklemler, etraf bağlar, kemik ve kıkırdak yapıları ile bir bütündür. Bunlardan bir tanesinin bozulması durumunda diğerleri de risk altına girmektedir. Özellikle fazla kilolu olmak ve bayanlarda menopoz sonrası vücutta oluşan hormonal değişim kireçlenmenin seyrini hızlandırabilmekte. Yine vücut mekaniği ile ilişkili olarak bir eklemde gelişen kireçlenme bir üst ve bir alt eklemin bozulmasını da hızlandırmaktadır” uyarısında bulundu.

Dr. Özgün Erçeltik, dizlerde ve kalçada ağrı şikayeti ile hastaneye başvuran hastalar, kendilerine “kireçlenmeniz var” denildiğinde şaşırdıklarını, o kadar çok hareket ettikleri halde nasıl kireçlenmenin nasıl olduğu yönünde sorular geldiğini aktardı.

Dr. Erçeltik, aslında kireçlenme yani osteoartrit az hareketten olabildiği gibi çoğunlukla bilinçsiz zorlamalarla, fazla kilo ile yapılan egzersiz ve hareketler sonucu da oluşabildiğini hatırlatarak, şu bilgileri verdi; “Egzersiz, kas- iskelet sağlığının korunmasında her ne kadar vazgeçilmez bir unsur ise de fazla zorlamalar, fazla kilolar ile birleşince kıkırdak ve kemik sağlığını tehlikeye atmaktadır. Her hareket dizimiz, kalçamız ve belimiz için doğru hareket olmayabilir.

Gün içerisinde sık yaptığımız hareketler uzun süreler bizi zorlamaz iken yaşımız ilerledikçe, yapısal olarak kıkırdaklardaki su miktarımız azaldıkça, kilolarımız arttıkça bizi sonu cerrahi tedaviye kadar gidebilen bir duruma sokabilir. Bu tip rahatsızlıkların en problemli kısmı hastayı bir kısır döngüye sokması, hastanın bu kısır döngüyü kendi kendine kıramaması sonucu durumun gün geçtikçe ilerlemesidir.”

CİHAN

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more