Reklamsız Sözcü

Hipertansiyon ‘un farkındayız!

Hipertansiyon hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için yürüyüş düzenlendi.

13:52 -
Hipertansiyon ‘un farkındayız!


Türkiye’de çok sayıda insanın ortak sorunu olan Hipertansiyon önemsenmediğinde ciddi hastalıklar ve ölümcül sonuçlara neden olabiliyor.

Türk ilaç endüstrisinin gelişiminde 90 yıldır öncü rol üstlenen Hipertansiyonla Mücadele Derneği’nin Dünya Kalp Günü etkinlikleri çerçevesinde 27 Eylül’de İzmir’de “Hipertansiyonun Farkındayız” yürüyüşüne katıldı. Dernek üyeleri, doktor ve sağlık çalışanlarının katılımı ile gerçekleşen yürüyüşte, yılda dünyada 9.4 milyon insanın, Türkiye’de ise her dört ölümden birinin nedeni olan hipertansiyon hastalığına “daha az tuz, daha çok egzersiz” mesajları ile dikkat çekildi.

Sağlık için bilimin yolunda ilerlerken sosyal sorumluluk faaliyetlerine de önem veren, Hipertansiyonla Mücadele Derneği’nin ‘Dünya Kalp Günü’ etkinlikleri çerçevesinde 27 Eylül’de İzmir’de düzenlediği “HIPERTANSIYONUN FARKINDAYIZ” yürüyüşüne katıldı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından önlenebilir ölümcül hastalıkların başında tanımlanan, dünyada 1,5 milyar kişide, Türkiye’de ise her üç yetişkinden birinde görülen hipertansiyona olan farkındalığı artırmak için organize edilen yürüyüşte Mustafa Nevzat İlaç, İzmirlileri hipertansiyona ilişkin dağıttığı broşürlerle bilgilendirdi.

“HİPERTANSİYONUN ÖLÜMCÜL HALE GELMESİNİN NEDENİ FARKINDALIĞIN DÜŞÜK OLMASI”

Hipertansiyonla etkili bir mücadelenin ancak bilinçlendirilmiş bir toplumda mümkün olabileceğini ifade eden Hipertansıyonla Mücadele Derneğı Üyesi Prof. Dr. İstemihan Tengiz, şöyle konuştu:
“Hipertansiyonun önemli bir sağlık sorunu haline gelmesi, hastalığın toplum içindeki farkındalığının, ilaç kullanımının ve kan basıncının kontrol altında olma oranlarının düşük olmasına bağlı. Bu yüzden, bizler toplumun hipertansiyon hakkında bilinçlendirilmesini ihtiyaçtan öte bir zorunluluk olarak kabul ediyor ve bu amaçla sosyal sorumluluk projelerimizi dört koldan yürütüyoruz. Örneğin, bu yıl hipertansiyon konusundaki bilgilendirme çalışmalarına aynı zamanda 4-6 yaş grubundaki çocukları da kattık. Tüm bu süreçte derneğimize koşulsuz destek sağlayan Mustafa Nevzat İlaç ve çalışanlarına şahsım ve derneğim adına teşekkürlerimi sunuyorum.”

“DEĞERLİ ÇABAYA DESTEK OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

İlki 2012’de İstanbul’da, diğer yıllarda sırasıyla İzmir ve Ankara’da devam eden ve son olarak yine İzmir’de gerçekleşen “Hipertansiyonun Farkındayız” yürüyüşüne İzmir Karşıyaka Bandosu da katıldı. Müzik ve çocuklara dağıtılan kırmızı kalpli balonlarla renklenen etkinlik için Alper Üreten, “Şirket olarak 90 yıllık yolculuğumuzda birçok önemli sosyal sorumluluk projesinde yer aldık. Bugün dünyada 1,5 milyar kişiyi etkileyen ciddi bir sağlık sorunu hakkında önlem almak ve bununla ilgili çalışmalara katılmak bizler için etik bir sorumluluk. Hipertansiyonla Mücadele Derneği’nin öncü olduğu bu değerli çabaya destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 13:53 28.09.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more