İlaç niyetine yoğurt!

Araştırmalar diyabeti engellemenin önemli bir yöntemi olarak yoğurt tüketimini işaret ediyor.

İlaç niyetine yoğurt!


Düzenli olarak yoğurt tüketmenin, erişkinlerde görülen ve insüline bağlı olmayan Tip 2 diyabet riskini azalttığı ortaya çıkarıldı.

Amerika’da yapılan bir araştırmada, düzenli yoğurt tüketiminin Tip 2 diyabet riskini azalttığı sonucuna varıldı.

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, 25 ila 75 yaşlarında yaklaşık 200 bin katılımcıyı 30 yıl boyunca takip etti. Belirli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilen katılımcılardan, beslenmeleriyle ilgili de ayrıntılı anketler doldurmaları istendi.

Araştırma sırasında 15 bin 156 kişide Tip 2 diyabete rastlandı. Tip 2 diyabet teşhisi konulan katılımcılar ile diğerlerinde yaş, beden kitle endeksi, sigara kullanımı, hipertansiyon, diğer sağlık sorunları ve beslenme alışkanlıkları değerlendirildi.

Araştırmacılar, her gün düzenli olarak süt ürünü tüketenlerde Tip 2 diyabet riskinin daha az olduğunu ortaya çıkardı. Yoğurdun diğer süt ürünleri içinde farklı bir yere sahip olduğuna işaret eden araştırmacılar, her gün düzenli olarak 28 gram yoğurt yiyenlerde Tip 2 diyabet riskinin yüzde 18 daha az olduğunu belirledi.

Araştırmayı yöneten Mu Chen, “Araştırmalar, yoğurttaki prebiyotik bakterilerin yararlı olduğunu gösteriyor. Ancak hala kesin bir sonuca ulaşmış değiliz” dedi. Araştırma, “BMC Medicine” dergisinde yayımlandı.

AA

Loading...