Kadınlar en çok buna önem veriyor!

Özellikle taşıyıcı anne arayışında olan kadınların erkeklerde önem verdiği özellikler belirlendi.

Kadınlar en çok buna önem veriyor!

Pek çok kadın , doğurganlıklarının azaldığı yaşlara kadar, çocuk sahibi olmayı erteliyor. Haliyle iş taşıyıcı annelere kalıyor. Bu sayede son 30 yılda 40 yaşından sonra anne olan kadınların sayısı 4 katına çıktı.

NPR.org’un haberine göre bu yöntem yaygınlaştıkça kadınlar, kendilerine taşıyıcı anne ararken ne kadar çok uğraştıklarını gizlemeyi bırakıyorlar. Çünkü kadınlar için fiziksel ya da genetik açıdan kendine benzeyen birini bulmak çok zor. Araştırmacılar, kadınların özellikle son dönemde genlerin çocuklarına geçmesi umuduyla daha zeki ve atletik yapıdaki taşıyıcı anneleri aradıklarını belirtti.

New York'ta bulunan Mt. Sinai Tıp Fakültesi'nin doktorları ile Reproductive Medical Associates of New York adlı doğurganlık kliniği, bir araştırma yayınladı. “Beauty, Brains, or Health” (Güzellik, Beyinler ya da Sağlık) adlı çalışmaya göre, kadınlar artık taşıyıcı anne ararken asla göz ve saç rengine bakmıyor.

ARTIK GİZLEMEYE ÇALIŞMIYORLAR

Çalışmanın yayınlandığı Journal of Women’s Health adlı dergide, taşıyıcı anneliğin artık sosyal olarak daha kabul edilebilir olduğu belirtildi. Ayrıca artık alıcıların kendine benzeyen bir taşıyıcı anne bulmaya çalışmadıklarını, çünkü ailelerinden bu durumu gizlemediklerini, bebeklerinin biyolojik annesi gibi görünmeye çalışmadıklarını açıkladı.

Derginin editörü Dr.Susan Kornstein, kadınların artık daha sofistike seçimler yaptığı yorumunu yapıyor. Tabii mağazadan kaliteli bir ayakkabı alır gibi, akıllı bir taşıyıcı anne bulmaya çalışmak ne kadar sofistike, o tartışılır.

Yaşı 24 ile 53 arasında olan 438 potansiyel alıcı ile yapılan çalışmanın sonuçlarına göre 2008 ve 2012 yılları arasında kendine benzeyen taşıyıcı anne arayan alıcıların oranı %40'tan %25'e düşmüş.

SAĞLIKLI OLSUN DA

Tüm alıcıların en fazla önemsediği şey bebeklerinin sağlığı. Mt. Sinai çalışmasına katılan kadınların dörtte üçü, karar verirken taşıyıcı annenin onlar için çok önemli olduğunu söyledi.

Son 5 yılda yapılan çalışmalarda ise başka faktörlerin de devreye girdiği gözlemlendi. 2008-2012 yılları arasında taşıyıcı annenin zeki biri olmasını isteyen kadınların oranının %18'ten %55'e yükseldiği görüldü. Ayrıca taşıyıcı annenin atletik olmasını isteyen kadınların oranı ise %1'den %17'ye çıktı.

GELECEK NESİLLER İÇİN İYİ HABER

Çocuğun yaşam kalitesi için önemli olan zekâ ve atletik yapının anneler tarafından dikkate alınmaya başlanması, uzmanları sevindirdi. Çünkü bu tarz özellikler sadece çocuğun hayatını güzelleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda çocuklarına da miras kalabiliyor. Yani kuvvetli bir matematik zekâ, taşıyıcı anne sayesinde alıcının torunlarına bile ulaşabiliyor.

Sağlıksız, ancak akıllı ve yetenekli taşıyıcı anneler için ise, sperm bağışçıları aranıyor. Bu eşleşmeyi sağlayan bir internet sitesi bile mevcut. Birkaç yıldır yayında olan Beautiful People (Güzel İnsanlar) adlı internet sitesi, bağışçıları ve alıcıları bir araya getiriyor.

 

Loading...