Kanser düşmanı patlıcan!

Uzmanlar patlıcanın kanseden, pırasa felçten koruduğunu ifade ederek hastalıkların kış ayında arttığına dikkat çekti.

Kanser düşmanı patlıcan!


Uzmanlar, hastalıkların artış gösterdiği kış aylarında, sebzelerin önemine vurgu yaptı. Pırasa, patates ve patlıcanın kış aylarında fazla tüketilmesi gerektiğini, hastalıklara karşı koruyucu etkisinin bulunduğuna dikkat çeken Uzman Diyestisyen Serkan Tutar, sebzelerin hiç bilinmeyen faydalarını anlattı. Pırasanın antioksidan özelliği nedeniyle, felç, kolon kanseri, kalp hastalıklarının riskini azalttığının altını çizen Tutar, soğan familyasından olan pırasanın düşük kalorili bir sebze olduğunu söyledi. Tutar, “İçerisindeki kükürtlü bileşikler nedeni ile çoğu insan tarafından çok sevilmese de, faydaları ile birçok sebzeye göre ön plana çıkmaktadır. Kış aylarının vazgeçilmez sebzesi pırasanın, antioksidan içeriği oldukça yüksektir. Yani kış aylarında hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Nitrik oksidin serbest bırakılmasını sağlayarak, damar sertliğini önler; bu özelliği ile koroner kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaktadır” şeklinde konuştu.

PATLICAN, KANSERİN DÜŞMANI

Patlıcanın, özelikle bağırsak sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağladığına değinen Uzman Diyestisyen Serkan Tutar, düşük şeker ve kalori içeriği nedeniyle şeker hastalarının patlıcanı tüketmesi gerektiğini belirtti. Patlıcanın, kolesterol problemine karşı önemini aktaran Tutar, “Yoğun ve stresli bir gün sonunun vazgeçilmez besini olabilir. Yüksek kolesterol probleminiz varsa bunun vücudunuza vereceği olumsuz etkileri azaltmaktadır. Patlıcan, genel olarak kızartılıp tüketilmektedir. Bu pişirme yöntemi ile birçok olumlu etkisini kaybetmektedir. Ayrıca kabuğunda bulunan nasunin olarak adlandırılan flavanoid toksin maddelerin vücuttan atılmasında, hücre hasarının önlenmesinde ve vücudu kansere karşı korumada etkili bir maddedir. Bu nedenle kabuklarının hepsi soyulup tüketilmemelidir” dedi.

PATATES KALBİ KORUYOR

Diyestisten Tutar, patatesin kalori içeriğinin yüksek olduğunu kaydederek, doğru pişirme yöntemlerine dikkat çekti. Tutar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tüketilme alışkanlığı olarak genelde kızartılma tercih edilmesi patatesi tüketilmemesi gereken bir besin grubuna sokmaktadır. Öncelikle yüksek potasyum düşük sodyum içeriği nedeni ile kalp sağlığı açısından önemli bir besin kaynağıdır. Sindirimi kolaylaştırması yanı sıra cilt sağlığı içinde vazgeçilmez bir besindir. Şeker hastalarının veya kilosu yüksek olan bireylerin daha dikkatli tüketmesi gerekir. Çünkü patates hızlı kan şekeri seviyesini arttırması özelliği ile bu bireylerde daha farklı sağlık problemlerine neden olabilir.”

 

Loading...