Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde skandal!

İzmir'de psikolojik rahatsızlık geçirerek acil servise getirilen Ayşe Bilir kendi haline bırakılarak hastaneden çıkarak kayboldu.

Karşıyaka Devlet Hastanesi’nde skandal!

İzmir’de evinde kriz geçiren Ayşe Bilir, 112 Acil Servis ambulansına bindirildi ancak yanına yasak olduğu gerekçesiyle eşi refekatçi olarak alınmadı. Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin acil servisine götürülen Bilir’in, nabız, tansiyon ve ateşi ölçülüp, kendi haline bırakıldı. Beş dakika farkla hastaneye giriş yapan yakınlarının nerede olduğunu sorması üzerine, Bilir’in, yalın ayakla acil servisten çıkıp kaybolduğu ortaya çıktı. Dört gündür aramalara rağmen eşi bulunamayan Remzi Bilir, sağlık görevlileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İspanya'yı sarsan Ebola skandalıİspanya’yı sarsan Ebola skandalı

Geçen cuma günü saat 13.30 sıralarında, Karşıyaka İlçesi’ndeki Zübeyde Hanım Caddesi üzerindeki evlerinde eşiyle oturan 70 yaşındaki Ayşe Bilir, bir süredir gördüğü psikolojik tedavinin de etkisiyle kriz geçirdi. Remzi Bilir’in (67) yardım istediği 112 sağlık ekibi, eve gelip Ayşe Bilir’i, sakinleştirmeye çalıştı. Ancak sakinleşmeyen Bilir’e iğne vuruldu. Ardından sedyeyle ambulansa alındı. Rezmi Bilir de eşinin durumunu sağlık görevlilerine anlatıp ambulansa binmek istedi. Ancak kendisine refakatçi alınmasının yasak olduğu söylenip, Bilir’in binmesine izin verilmedi.

KRİZ GEÇİREN HASTA KENDİ HALİNE BIRAKILDI

Karşıyaka Devlet Hastanesi’nin acil servisine götürülen Ayşe Bilir, güvenlik kamerası kayıtlarına göre, saat 14.14.’te, içeri alındı. Bu süre içerisinde acil servis görevlileri de Bilir’in, nabzını, tansiyonunu, ateşini ölçtü. Ardından kendi haline bırakılan Ayşe Bilir, saat 14.18’de, onlarca görevlinin gözleri önünde, ayakkabısız, yalın ayak ve bir süre önce beline takılmış olan metal korsesiyle acil servisten çıkıp kayıplara karıştı. Beş dakikalık farkla arkadan gelen Remzi Bilir ile yakınları, acil servise girip eşini sorduğu anda, kaybolduğu ortaya çıktı. Hemen hastane çevresine bakıldı ama Ayşe Bilir’in, izine raslanılmadı. Sadece belinden çıkarıp kaldırıma bıraktığı korsesi bulundu. Dört gündür o bölgede ve Karşıyaka’da, sokak sokak yapılan aramalara rağmen Bilir’i gören olmadı.

15 gün içinde iki kişi akciğer kanserinden öldü!15 gün içinde iki kişi akciğer kanserinden öldü!

Hastane yönetiminin kendilerine hiç ilgi göstermediğini öne süren Remzi Bilir, polise eşinin kayıp olduğunu bildirmesinin ardından, ihmali olan sağlık görevlileri hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulundu. Kızı Pınar Bilir’le birlikte Karşıyaka Adliyesi’ne giden Remzi Bilir, olayda sorumluluğu bulunan hastane personelinden şikayetçi oldu. Annesi için gözyaşı döken Pınar Bilir, “Nasıl böyle bir dikkatsizlik yapılır? Onlara hastamızı emanet ediyoruz, sahip çıkamıyorlar. Bir de sorumluluğu kabul etmiyorlar” dedi. Eşinin hayatından endişe ettiğini dile getiren Remzi Bilir de gözyaşlarına hakim olamadı. Remzi Bilir, “Ben durumu anlatmama rağmen yasak dediler. Sonra hastaneye önden götürdüler. Şimdi eşim yok. Sorduğum zaman bana, ‘Aa gitmiş’ dediler. Eşimin intihara eğilimi var. Ya başına bir şey gelirse, bunun hesabını kim verecek” dedi.

BAŞHEKİM: ‘KONUYLA İLGİLİ İNCELEME BAŞLATTIK’

Acil servise alınan Ayşe Bilir’in, onlarca görevlinin arasından kaybolmasıyla ilgili Karşıyaka Devlet Hastanesi Başhekim Yardımıcısı Dr. Yüksel Demirdağ, açıklama yaptı. Kişinin psikiyatri hastası olduğunun söylenmesine rağmen 112 Acil Yardım ekibinin, yakınlarını ambulansa almamasının sıkıntı olduğunu söyleyen Dr. Yüksel Demirdağ, “Konuyla ilgili inceleme başlattık. O gün o saatte görevli doktor, hemşire, güvenlik görevlisi, tutanağa imza attı. Bu konuyu araştırdıktan sonra da biz de raporumuzu hazırlayacağız. Orada hastanın durumunu göz önünde bulundurması gereken sağlık görevlilerinin, yakınlarını ambulansa almaları lazımdı. Hasta bize geliyor gerekli işlemleri başlatılıyor ama o sırada iki arada bir derede kaçıyor. Ambulansa yetişemeyen yakınları geldiğinde de hasta bulunamıyor” dedi.

DHA

 

Loading...