Reklamsız Sözcü

Kas yırtıklarına dikkat

Uzmanlar omuz ağrılarının nedeni olarak kas yırtıklarına işaret ediyor.

14:21 -
Kas yırtıklarına dikkat


Yoğun kullanıma bağlı olarak kasları kemiklere yapıştıran bağlarda (tendon) ortaya çıkan kas yırtıkları ve daha ileri yaşlarda görülen yıpranma omuz ağrılarına neden oluyor. Uzmanlar, kas yırtılmalarının daha çok gençlerde ve kafa üstü sporcular olarak bilinen; voleybol, basketbol, tenis, yüzme, hentbol ve halter sporlarıyla uğraşan kişilerde görüldüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, omuz ağrıları ve tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, giyinmek, toka takmak veya yüksek bir rafa uzanmak gibi günlük hayatın içindeki en basit eylemleri etkileyen omuz ağrılarının kişinin hareket kabiliyetini en aza indirebildiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Demirtaş, “Omuz ağrısının iki temel sebep olarak yoğun kullanıma bağlı olarak kasları kemiklere yapıştıran bağlarda (tendon) ortaya çıkan kas yırtıkları ve daha ileri yaşlarda görülen yıpranmaya bağlı aşınmalardır.” dedi.

Kişilerin omuzlarında birbirine sürten kemik ve tendon yüzeyinin zamanla kayganlığını kaybederek aşınmaya ve kas yırtıklarına neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demirtaş, “Kas yırtıkları, ağrılı olsalar da hayati bir sağlık sorunu olmadıklarından ihmal edilebilmektedir. Bu yırtıkların zamanında tespit edilerek tedavi edilmemeleri ise eklemde yük dağılımına bağlı kireçlenme gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Omuz ağrılarının diğer sebebi olan yıpranmaya bağlı aşınmalar ise daha çok ileri yaş gruplarında görülmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

KADINLARDA DAHA YAYGIN GÖRÜLÜYOR

“Omuzunda yırtık olan kişilerin en büyük şikayetleri ağrı ve hareket kısıtlılığıdır.” diyen Demirtaş, “Bu kişiler genellikle kolunu başının üstüne kaldıramazlar. Kadınlarda erkeklere oranla daha yaygın görülen omuzdaki kas yırtıkları günlük hayatta birçok hareket kısıtlılığına sebep olmaktadır. Yüksekteki raflardan bir şey alamamak, toka takamamak, elini enseye ve arkaya götürememek, arka cepten cüzdan çıkarırken zorlanmak omuzdaki kas yırtıklarının ilk belirtileri olarak değerlendirilebilir.” ifadelerini kullandı.

Omuz ağrısıyla doktora başvuran hastaların tedavisinde öncelikli olarak, ilaç tedavisi ya da fizik tedavisinin uygulandığını dile getiren Prof. Dr. Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fizik tedavi sonrasında hastaların yarısından fazlasında başarılı sonuç alınmaktadır. Tedavinin ilk aşamasından sonra ağrının devam etmesi kas yırtığı olduğunun göstergesidir. Bu aşamada kas yırtığının varlığından emin olmak için hastadan MR çektirmesi istenmektedir. Kas yırtıklarının teşhisinde en etkili tetkik cihazı olan MR sayesinde yırtığın yeri ve derecesi belirlenerek, tedavi bu sonuçlara göre şekillendirilmektedir.”

Prof. Dr. Demirtaş, konuşması devamında, “MR sonucunda hiçbir yırtık görünmüyor, buna rağmen fizik tedaviden olumlu sonuç alınamıyor ve ağrı kesilmiyorsa sıkışıklık devam ediyor demektir. Bu durum ileride kas yırtığı olacağının habercisidir ve bu vakalar ‘artroskopi’ denilen yöntemle tedavi edilmektedir. Artroskopi, bölgede üç ya da dört delik açılıp, 4mm çapında bir kamerayla içeriye girilerek yapılmaktadır. Açılan delikler sayesinde kemik traşlanabilir, yırtık dikilebilir, sıkışıklık ya da yapışıklık varsa bunlar gevşetilebilir.” değerlendirmesini yaptı.

CİHAN

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more