Reklamsız Sözcü

Kolada kanser tehlikesi

ABD'de yasak Türkiye'de serbest.

android-time 08:53
Kolada kanser tehlikesi
ABD'de yasak Türkiye'de serbest.

Gazlı içeceklere kızıl rengi veren 4-Mel isimli kimyasal maddenin kanserojen içerdiği iddia edildi. Bu madde artık ABD'deki kolalarda kullanılmayacak. Ancak Türkiye ve Avrupa’da eski formülle satılmaya devam edilecek.

Amerika'da yayınlanan dünyaca ünlü bilim dergisi Tech Times'da yayınlanan “Suni renklendirme yapan 4-methylimidazole (4-Mel) potansiyel olarak kanser yapıcı bir kimyasal içeriyor” makalesi bilim ve gıda dünyasını birbirine kattı. İki yıl önce yayınlanan makalenin ardından konu üzerine eğilen Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Çevre ve Sağlık Bilimleri Ulusal Akademisi ‘karamel' adı da verilen bu kimyasalın potansiyel olarak kansere yol açabileceğini belirtti. California Eyaleti ise 29 mikrogram 4-Mel içeren tüm yiyecek ve içeceklerin üzerine kanser riski uyarısı bulunması gerektiğini öngören bir yasa çıkardı.

gazetevatan’ın haberine göre; Ürünlerinin üzerinde herhangi bir uyarı ibaresi bulundurmayı reddeden Coca Cola ABD pazarındaki ürünlerinin içeriğindeki karamelin çekileceğini duyurdu. Ancak Avrupa Yemek Güvenliği Otoritesi ‘karamelin' herhangi bir tehlike oluşturmadığına kanaat getirdi. ABD'de kansere yol açtığı gerekçesini bilimsel olarak temelsiz bulan Coca Cola, “Biz yıllardır formülümüzü zamana göre değiştirdik. Ancak asla tehlikeli bir şey satmadık. Satmayacağız” dedi. 1886 yılında üretilen ilk Coca Cola kokain içeriyordu. Onun yerine 1904'te kafein konularak 1985 yılına kadar aynı içerik kullanıldı. Şirketin son 29 yıldır tadını daha şekerli yapan bir kimyasal kullanıldığı biliniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, Coca Cola’nın formülünde herhangi bir değişikliğin kesinlikle söz konusu olmadığını ve ürün içinde karamel kullanıldığını belirtti. Molinas, açıklamasında California Eyaleti’ne özel olarak sadece tedarikçilerden karamelin üretim sürecine ilişkin bir değişikliğe gitmelerinin istendiğini belirtti.

Açıklama şu şekilde:

“2012 yılında ABD’nin California Eyaleti’nde, yasal regülasyonlar gereği karamel içeren ürünlerin muhteviyatındaki 4-MEI (4-Methylimidazole) maddesinin oranının hiçbir bilimsel veriye dayandırılmadan azaltılması talep edilmiştir. Bu kapsamda, California Eyaleti’ne özel olarak, tedarikçilerimizden sadece karamelin üretim sürecine ilişkin bir değişikliğe gitmeleri istenmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi ABD’deki Coca-Cola ürünlerine rengini hala karamel vermektedir.

4-MEI, fırınlama, ısıtma gibi pişirme işlemleri sürecinde gıdalarda doğal olarak eser miktarlarda oluşabilen bir maddedir. Bu madde fırınlanmış yiyecekler, kahve, ekmek, soya sosu, bazı biralar ve karamel gibi pek çok gıdada eser miktarlarda bulunur.

Karamel, US Food and Drug Association (USFDA), The European Food Safety Authority (EFSA), The Food Standards Australia New Zealand (FSANZ), The WHO/FAO Joint Expert Committee on Food Additives (JECFA), Health Canada ve A National Toxicology Program (NTP)’ın bulunduğu, dünyadaki pek çok resmi otorite tarafından güvenli olarak kabul edilen bir gıda renklendiricisidir ve uzun yıllardır yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) da, 4-MEI maddesinin insan sağlığına herhangi bir zarar verdiğini veya kanserojen olduğunu kabul etmemekte ve karamel ile ilgili herhangi bir kısıtlama getirmemektedir.

Ayrıca Türk Gıda Kodeksi’ne göre de karamelin renklendirici olarak gıda ve içeceklerde kullanımı onaylıdır. Ürünlerimizin uluslararası kalite standartlarında olması ve tüketicilerimizin bize karşı güvenini sağlamak ve korumak en önemli önceliğimizdir.

Coca-Cola’nın karakteristik öezlliğini sağlayan doğal aroma vericiler 128 yıldır değişmeden kullanılmaktadır. Dünyanın 200’den fazla ülkesinde yerel otoritelerin izni ile ürettiğimiz Coca-Cola, Türkiye’de de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı izni ile üretilmektedir. İçeriğinde bahsi geçen madde bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, gerçek dışı iddialarla kamuoyunu yanlış yönlendiren bilgilerin düzeltilmesini rica ederiz.”

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:2420.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more