Reklamsız Sözcü

Menopozu rahat geçirebilirsiniz

Kadınlığın en doğal süreçlerinden biri menopoz. Ancak her ne kadar doğal olsa da bu dönem birçok kadın için kabus dolu günler anlamına gelebiliyor.

android-time 12:14
Menopozu rahat geçirebilirsiniz
Kadınlığın en doğal süreçlerinden biri menopoz. Ancak her ne kadar doğal olsa da bu dönem birçok kadın için kabus dolu günler anlamına gelebiliyor.

Vücutta ve psikolojide yaşanan değişimler kadınların menopozu çoğu zaman korkuyla anmalarına neden oluyor. Halbuki alınacak bazı önlemlerle bu günleri keyifli hale getirebilmek mümkün. Aile Hastanesi Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aslıhan Sarıkoç, 7 öneride menopoz dönemini daha rahat geçirmenin ipuçlarını veriyor.

Yumurtalıklardaki kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron'un azalması menopozun ortaya çıkmasına neden oluyor. Her kadında farklı olmakla birlikte ortalama 50 yaş civarında başlayan menopozun ilk belirtisi adetlerdeki düzensizlik.
Ayrıca östrojen hormonun azalması; ateş basması, terleme, çarpıntı ve yüzde kızarıklıklar gibi şikayetlerin görülmesine, gerginlik, depresyon, hafıza ve uyku bozukluğu gibi psikolojik sorunların artmasına da neden olabiliyor. Östrojen eksikliğinin bir diğer önemli etkisi de kemik erimesi, kalp damar hastalıkları ve kilo problemleri. Aile Hastanesi Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aslıhan Sarıkoç, menopoz döneminde yaşanan sorunları en aza indirebilmek için önerilerde bulunuyor.

HAYAT KALİTESİNİ ARTIRAN ÖNERİLER

Menopoz döneminde yaşanan psikolojik ve fizyolojik sorunlar ortalama bir yıl boyunca devam ediyor. Ancak kadınların yüzde 20'sinde bu durum 5 yıla kadar uzayabiliyor. İnsan hayatı için çok da kısa olmayan bu dönemde yaşanan sıkıntıları azaltmak ve hayat kalitesini artırmak, alınacak birtakım önlemlerle mümkün. Ancak öncelikle yaşam stilini ve alışkanlıklarını değiştirmek gerekiyor.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more