Reklamsız Sözcü

Ömrü uzatıyor!

Şekerlemenin iş hayatında çalışanların verimliliğini arttırdığı ortaya çıktı.

11:31 -
Ömrü uzatıyor!

Bir Akdeniz ülkesi olarak İspanyolların “Siesta” uykusu bizim kültürümüzde “kestirme”, “şekerleme” gibi isimlerle anılıyor. Yapılan araştırmalar öğle uykusunun hafif bir “şekerleme”nin iş hayatında da çalışanların verimliliğini arttırdığını ortaya koyuyor. Japonya’daki bazı büyük fabrikalar çalışanlarına öğle arasında yarım saatlik uykuyu zorunluluk haline getirirken, birçok Batılı büyük şirkette çalışanlarının uyumaları için imkanlar sunmaya başladı. İşte uykunun evreleri ve vücuttaki etkileri.

10-20 saniye: Göz kapanması

Toplu taşıma araçlarında 10-20 saniyelik göz kapanmalarının sırrı bilinmiyor.Başışımızın, yanındakinin omuzuna düşmesi yorgunluk kadar; bir sıkıntı belirtisi.

2-5 dakika: Kafa düşmesi

Yoğun çalışma ya da aşırı yorgunluk halinde bünyenin alarm vermesi.Başınız, derin esnelemer sonrası aniden düşer,nefes alma sorunu yaşayana kadar 5 dakikaya varan derin uyku hali getirir.

5-20 dakika: Kestirme

Oturduğunuz sandalyede vücudun istirahat talebidir.Horlamaya kadar giden derin uyku ihtiyacı aslında vücut motorunun dinlenme gereksiniminin dışa vurmasıdır.

20-45 dakika: Şekerleme

Bir geniş koltuk ya da bulunan şilteye yatay olarak uzanma ihtiyacı.Ağzınızdan su gelene kadar yoğun nefes alarak uyku durumu.Bu kısa ama etkili uyku hafızayı tazeler,öğrendiklerinizi pekiştirmeyi sağlar.Sınavlara hazırlanan öğrencilere tavsiye edilir.

45-90 dakika: Tam kestirme

Derin uyku hali.Bir buçuk saate kadar süren bir tazelenme sağlar.Uykuda çalışan hormonların aktivitesi artar.Büyüme,kemiklerin güçlenmesi ve tam anlamıyla yenilenme gerçekleşir.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more