Sigaranın getirdiği yeni tehlike!

Sigara kullananlar için önemli uyarı uzmanlardan geldi: Parmaklarınızdan olabilirisiniz!

Sigaranın getirdiği yeni tehlike!

Dünyada bir numaralı ölüm nedeni olan damar sertliği Türkiye’de artıyor. Özellikle sigara içen orta ve ileri yaşta bireylerde bacak damarlarının tıkanması ile parmakların ve hatta bacağın kesilmesi mümkün. Üstelik 77 milyonluk nüfusun 17 milyonunun sigara kullandığı Türkiye’de, toplumun yaşlanmasıyla birlikte risk artıyor.

Yapılan kapsamlı bir çalışmaya göre; damar sertliği 55 yaş üzerindeki bireylerde yüzde 20, 70 yaş üzerindeki bireylerde yüzde 30. Bu oranlar Avrupa ülkelerini göre çok yüksek.

DOKTORA BAŞVURMAKTA GEÇ KALMAYIN 

Ayaklarında üşüme hissi, yürüme sırasında baldır ağrısı ve parmaklarda geçmeyen yarası olan kişilerin mutlaka bacak damar tıkanıklığının araştırılması için bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurması gerekiyor.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ ÇEŞİTLİ

Akşam’da yer alan habere göre, Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. A. Kürşat Bozkurt şunları söyledi: “Hastalık eskiden kötü seyirli idi. Ancak son zamanlardaki teknolojik gelişmeler seçilmiş hastalarda ince balon ve teller kullanılarak damarları açmayı olası hale getirdi. Hastalar anestezi almadan, hastanede yatmadan tedavi olabiliyorlar. Bazı hastalarda ise by-pass ameliyatı tek çare olmaya devam ediyor. Hastalığın ilerlemesini durdurabilmek için ise tek çare hastanın kanı sulandırıcı ilaç kullanması, şeker hastalığının kontrolde tutulması, kolesterol düşürücü ilaçlar ve işin olmazsa olmazı sigaranın bırakılması.”

 

 

Loading...