Soğuk hava kalp krizine davetiye çıkarıyor

Uzmanlar Kış aylarında kanın daha çok pıhtılaşmasının kalp krizine neden olduğunu belirtiyor.

Soğuk hava kalp krizine davetiye çıkarıyor

Soğuk havalarda damarlar daraldığı için kandaki pıhtılaşmanın arttığı bunun sonucunda da kanlanmanın azalması nedeniyle kalp krizleri ve ani ölümlerin yaşandığı belirtildi. Bu durumdan özellikle koroner kalp hastalarının etkilendiğini belirten uzmanlar, kış girmeden yapılacak efor testi ile hastaların durumlarını gözden geçirmesi uyarısında bulundu.

Kış aylarında yaşanabilecek kalp rahatsızlıkları ile ilgili Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, bilgiler verdi.

Kalp krizlerinin en çok kış aylarında görüldüğüne dikkati çeken, Avcı, “Kalp hastalığı olanların, şeker hastalarının ve ileri yaştaki kimselerin, kış mevsiminin soğuk havasından zarar görmemek için şimdiden önlem almaları gerekli.” dedi

Kalbimizi kışa nasıl hazırlarız? sorusuna cevap veren Prof. Dr. Avcı, “Önceden koroner kalp hastalığı olup, gerekli tedaviyi görmüş ve kullandıkları ilaçlarla bir yakınması olmayan hastaların, şeker hastalarının ve ileri yaşta olup kalp hastalığı olmadığı düşünülen kimselerin, her hangi bir yakınmaları olmasa bile, ‘kalpte sessiz kanlanma azlığı’ olabileceğini, bu durumun kalp krizi riski yaratabilir. Kalpte sessiz kanlanma azlığı olan kişilerin kışa girmeden önce mutlaka yeni bir sağlık kontrolünden geçmesi gerekli.” diye konuştu.

Prof. Dr. Avcı, “Soğuk havalar damarları daralttığı için, koroner kalp hastaları bu daralmalardan ciddi derecede etkileniyor. Kanın pıhtılaşma özelliği artıyor, kalbin kanlanması azalıyor. Kalpte sessiz kanlanma azlığı olduğunda kalp krizi artıyor ve ani ölümler olabiliyor. Yapılacak efor testi veya ilaçlı efor testi (miyokardperfüzyon sintigrafisi) ile kalpte, gizli kansızlık ve zorlanmanın olup olmadığının araştırılması, var ise gerekli tedavinin yapılması gerekir. Böylece kış mevsiminin olumsuz koşullarına karşı önlem alınmış olur.” ifadelerini kullandı.

CİHAN

 

Loading...