Reklamsız Sözcü

Türkiye’den utandıran rakam!

Türkiye'de tam 1400 hastanın beyin ölümü gerçekleşti fakat bunların sadece 329'u organlarını bağışladı.

android-time 12:22
Türkiye’den utandıran rakam!
Türkiye'de tam 1400 hastanın beyin ölümü gerçekleşti fakat bunların sadece 329'u organlarını bağışladı.


Türkiye organ bağışında Avrupa ülkelerinin çok gerisinde. Avrupa'da bir milyon nüfus başına 30-40 beyin ölümü gerçekleşen hasta organ bağışında bulunurken Türkiye'de ise bu oran sadece 3-4 civarında. Son 10 ayda bin 496 beyin ölümü gerçekleşen hastadan sadece 329’unun organları bağışlandı.

Organ Bağışı Haftası geride kaldı. Bağış sayısını arttırmak için çeşitli etkinlikler yapıldı. Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Bağışı Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Zeki Yılmaz, organ bağışının arttırılması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, “2014 yılının ilk 10 ayında bin 496 beyin ölümlü hastaya organ bağışı için teklifte bulunulmuş ve sadece 329'u bağışta bulunmuştur. Yani 5 hastadan sadece 1'i bağış yaptı. Kayseri’de de 10 ayda sadece 1 kişi bağışta bulundu. Bu çok düşük bir orandır.” dedi.

Türkiye'de çok sayıda nakil merkezi olduğunu belirten Yılmaz, nakillerin önündeki en büyük engelin yeterli bağışın yapılmaması olduğunu ifade etti. Avrupa ülkelerinde 1 milyon nüfus başına yılda ortalama 30-40 beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarını bağışladığını kaydeden Yılmaz, “Türkiye'de ise milyon nüfus başına yılda sadece 3 ya da 4 beyin ölümlü hasta bağışta bulunuyor. Dolayısıyla ülkemizde Avrupa ülkelerinin onda biri oranında bağış yapılmaktadır.” diye konuştu.

Prof. Zeki Yılmaz, Türkiye ortalamasını yakalayan illerin de sahil şeridindeki kentler olduğunu anlattı. Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesi’ndeki sahil şehirlerinin yükün fazlasını taşıdığını aktaran Yılmaz, “İç Anadolu ve daha doğuya doğru hiç organ bağışı yapılmayan şehirler var.” şeklinde konuştu.

İnsanların organ bağışına dini sakınca varmış gibi düşünüldüğü için duyarsız kaldıklarını anlatan Zeki Yılmaz, “Dinen bir engel olmadığıyla ilgili fetva vardır. Bu fetvaya da Maide Suresi'nin 32. ayeti dayanak gösterildi. Buna rağmen insanların kafasında hala şüpheler var. Ayrıca dizilerdeki gerçeği yansıtmayan senaryolar da kişilerin bağış yapmamasında etkili oluyor.” diye konuştu.

‘KENDİNİZİ HASTALARIN YERİNE KOYUN’

Bağışta bulunmayı düşünenleri kendilerini hastaların yerine koymalarını isteyen Yılmaz, “İhtiyacı olmadığı halde ihtiyacı olanlara yardımcı olmaları gerekiyor. Organlar toprak olmasın ve yeni bedenlerde can bulsun. Çünkü her bağışçı, en az 6-7 organ bekleyen hastaya şifa oluyor.” dedi.

ERÜ Organ Bağışı Merkezi Sorumlusu Prof. Zeki Yılmaz, kasım ayı itibariyle Türkiye’de 21 bin 780 acil böbrek; karaciğer, kalp, kornea gibi diğer organ nakli bekleyenlerin sayısının ise toplam 28 bin olduğunu kaydetti. Yılmaz, bunun yanında 59 bin de diyalize giren böbrek hastası bulunduğunu sözlerine ekledi.

CİHAN

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more