Tuzak hastalıklara dikkat!

Uzmanlar belirtileri birbirine benzeyen hastalıklara karşı uyarıyor: hastalıklar size tuzak kurabilir.

Tuzak hastalıklara dikkat!

Pek çok hastalığın ortak belirtilerle birbirini taklit edebildiğine dikkat çeken uzmanlar, insanların,’ tuzak hastalıklar’ olarak nitelendirdikleri bu rahatsızlıklara karşı daha duyarlı olmaları gerektiğini söyledi. Uzmanlar, “Kişi, şikayetlerini önemsemeli ve mutlaka bir uzmana danışmalıdır.” diyor.

Avusturya Sen Jorj Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Kaleli ‘tuzak hastalıklar' olarak nitelendirilen rahatsızlıklar konusunda açıklamalarda bulundu.

Toplumda ‘hemoroid' ya da ‘basur' olarak bilinen rahatsızlıkların çok sık görülmekle beraber bunların yanlış bilindiğine dikkat çeken Dr. Erdal Kaleli, “Hastalar çoğu kez, utandıklarından ya da önemsiz gördüğünden doktora başvurmazlar ve arkadaş ya da yakınlarından duydukları veya medyadan öğrendikleri doğru yanlış yöntemlerle başlarının çaresine bakma yolunu seçmektedirler. Oysa hemoroid ya da basur, bazen can sıkıcı hastalıklarda da görülebilen belirtileri de göstermektedir. Rektal kanama, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik gibi bazı belirtiler Kolon kanseri veya Ülseratif Kolit ve Crohn hastalıklarında da görülmektedir.” dedi

Dr. Kalel, “Son birkaç aydır kabızlık şikayetim başladı” ya da “Makattan kanamam var” diyen birisinin bunun kolon kanseri nedeniyle olmadığından emin olmak için mutlaka bir doktora başvurması gerektiğine vurgu yaptı. Dr. Erdal Kalel, “Ailesinde kalın bağırsak kanseri öyküsü olan ve 40 yaşın üstündeki erkeklerin rektal kanama ya da bağırsak alışkanlıklarında nispeten ani değişiklik olması durumunda, gaitada gizli kan ve kolonoskopi ile kontrol edilmesi çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

BAZI HASTALIKLAR VE KANSER BENZER OLABİLİYOR 

Crohn hastalığının, kalın bağırsak kanseri ile benzer belirtiler gösterebilen hastalıklar olduğuna işaret eden Kaleli, şunları söyledi: “Crohn ya da daha geniş anlamda İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları ince ve kalın bağırsakları tutan, zaman zaman alevlenmelerle seyreden kronik hastalıklardır. Rektal kanama ve ishal atakları, karın ağrısı, kilo kaybı gibi belirtiler bu hastalıklarda olduğu gibi kolon kanserlerinde de görülebilmektedir. İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları daha erken yaşlarda görülür ve en önemli belirtisi kanlı mukuslu (sümüklü) ishaldir. Kanama kolon kanserinde olduğu gibi burada da koyu kırmızı renkli ve büyük abdestle karışık halde olur. Her iki hastalığın da teşhisinde ilk sırada kolonoskopi gelmektedir. Kolonoskopi ile kolaylıkla ayırt edilebildiği gibi, biyopsi alınarak patolojik olarak da kesin sonuca varılabilmektedir.”

‘MİDE VE ON İKİ PARMAĞA DİKKAT’

İnsanlarda tuzak hastalıklar olarak görülebilen rahatsızlıklardan birinin de mide ve onikiparmak ülserleri olduğunu hatırlatan Dr. Erdal Kaleli, “Bunlar en sık göğüs kemiğinin alt ucu hizasında ve sırta vuran ağrı yaparak belirti verir. Genellikle çok şiddetli bir ağrı olmamakla beraber, bazen ani ve şiddetli göğüs ağrısı şeklinde de görülebilir. Kalp krizinde de benzer bir ağrı söz konusudur. Çoğu zaman bir fiziksel aktiviteyi takiben kalp krizinde ağrının tipik yeri göğüs kemiğinin arkasında ve sıkıştırma şeklindedir. Bazen yayılma gösterebilir. En çok sol omuz sol kol ve boyun sol tarafına ve sırta da yayılabilir. Hastada ağrı sırasında terleme ve şiddetli bir halsizlik görülebilir. Her iki hastalıkta da bu şiddetli ağrılar öncesinde, benzer şekilde ama daha hafif ağrı nöbetleri görülebilir.” diye konuştu.

Dr. Kaleli, bu rahatsızlığı olanlar için şu uyarıda bulundu: “Ülser ağrısı midedeki asit aktivitesinin antiasit ilaçlarla azaltılması sonucunda çok hızlı azalır. Ya da süt gibi antiasit özelliği olan yiyecek ve içecekler ile hemen düzelme sağlanır. Bu durum ağrının ülser ile ilişkili olduğu anlamına gelebilir. Kalp krizine bağlı olan ağrı ise ancak dilaltı denilen damar genişletici ilaçlarla azaltılıp geçirilebilir. Bazen bu ilaçlar dahi yeterli olmamaktadır. Bu durumda en hızlı bir şekilde acil servise başvurmak gereklidir. Kesin tanı ise endoskopi ve kardiyak çalışmalar sonucu doktorlar tarafından konulmalıdır.”

CİHAN

Loading...